Z miasta

Jaworzno powoli „odmraża” kolejne sfery życia

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 zupełnie zmieniła nasze codzienne funkcjonowanie, ale powoli wszystko zaczyna wracać do normy. Jaworzno zgodnie z rządowymi zaleceniami odmraża kolejne sfery życia, a w tym tygodniu ruszyły przedszkola i instytucje kultury.

Powrót do nowej rzeczywistości na pewno nie jest łatwy, ale z każdym dniem jesteśmy coraz bliżej końca pandemii. Powoli wszystko wraca do życia, a kolejne instytucje i placówki wznawiają działalność, co z pewnością może cieszyć.

Przedszkola zabezpieczone

W poniedziałek (18 maja) ponownie otwarte zostały jaworznickie przedszkola. Pierwszego dnia zainteresowanie nie było zbyt duże. Rodzice zadeklarowali chęć powrotu do przedszkola blisko 680 dzieci, tymczasem w poniedziałek w zajęciach uczestniczyło 180 dzieci. Jak informuje Urząd Miejski, w 24 przedszkolach utworzone zostały 52 grupy, a w żadnej z nich liczba dzieci nie przekroczyła 12.

Wszystkie placówki zostały przygotowane zgodnie z wytycznymi przeciwepidemicznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej. Przedszkola, oddziały przedszkolne i publiczny żłobek zostały zaopatrzone w środki dezynfekujące oraz środki ochrony osobistej przekazane przez Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach oraz Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miejskiego w Jaworznie. Ponadto placówki mają również zabezpieczone środki w swoich budżetach na wydatki związane z zakupem środków higienicznych oraz ochrony osobistej.

– Do jaworznickich przedszkoli zapisanych jest blisko 2,8 tys. dzieci. W maju chęć powrotu do placówek zadeklarowali rodzice niemal 680 dzieciaków, w czerwcu ma ich być około tysiąc – informują urzędnicy.

Kultura nieco „odmrożona”

Także instytucje kultury powoli powracają do swojej działalności. Na razie w nieco okrojonej formie, ale dla wielu mieszkańców to dobra informacja. W poniedziałek na nowo ruszyła Miejska Biblioteka Publiczna i całkiem sporo czytelników od razu skorzystało z jej usług. Jaworznianie nareszcie mogli wypożyczyć nowe książki i oddać te, które wypożyczyli jeszcze przed pandemią. – Przygotowaliśmy się na otwarcie naszych placówek tak, by zapewnić Państwu bezpieczny kontakt z literaturą. Zgodnie z rekomendacjami Biblioteki Narodowej wdrożyliśmy nowe procedury obowiązujące przy zwrocie publikacji. Książki, przyjmowane przez bibliotekarzy zaopatrzonych w rękawiczki i maseczki ochronne, poddane zostaną pięciodniowej kwarantannie. W obecnej sytuacji nie będziemy jeszcze w stanie prowadzić czytelń, dlatego umożliwimy Państwu wypożyczenie zbiorów, dotychczas udostępnianych prezencyjnie, na zewnątrz. By chronić Państwa i siebie zadbamy o dezynfekcję powierzchni będących w kontakcie z publikacjami i wszyscy wspólnie zastosujemy się do ogólnych zasad bezpieczeństwa (używanie maseczek, mycie rąk, zachowanie bezpiecznej odległości oraz ograniczenie liczby osób przebywających w jednym czasie w bibliotece). Czas zwrotu zaległych publikacji, przedłużony został do 30 maja. Dodatkowo informujemy o wprowadzeniu w filiach przerwy w obsłudze czytelników, która będzie miała miejsce w godz. od 12.15 do 13.00 i przeznaczona będzie na dezynfekcję i wentylację pomieszczeń. Zapraszamy Czytelników do Biblioteki Głównej oraz Filii w nowych godzinach, prosimy o zapoznanie się ze szczegółami. Dziękujemy za wyrozumiałość, za to, że jesteście z nami, za wszystkie słowa sympatii. Bardzo tęsknimy za Wami. Prosimy dbajcie o siebie – mówią jaworzniccy bibliotekarze.

W swoje progi od wtorku (19 maja) zaprasza też Muzeum Miasta Jaworzno. Po pandemicznej przerwie jaworzniccy muzealnicy zachęcają do obejrzenia nowej wystawy czasowej „Europa w rodzinie. Ziemiaństwo polskie w XX wieku”. Jaworznianie będą mogli skorzystać ze zwiedzania muzeum w limitowanych grupach rodzinnych, pojedynczo – jednak nie więcej niż 10 osób na godzinę, po wcześniejszym telefonicznym bądź mailowym ustaleniu zwiedzania. Ponadto zapewniony zostanie bezkolizyjny przepływ zwiedzających, zmianie ulegną trasy zwiedzania. Na razie nie będzie możliwości wykorzystania multimediów i innych urządzeń aktywowanych dotykiem (ekrany dotykowe). Na terenie placówki nie będą organizowane również wydarzenia takie jak np. wernisaże czy koncerty.

Miłośnicy kultury mogą też już zaglądać do Galerii Kameralnej, która znajduje się na I piętrze Teatru Sztuk. Aktualnie w galerii prezentowane są rysunki Piotra Bąka. Na terenie galerii obowiązuje ograniczona liczba zwiedzających (do 3 osób) oraz maseczka ochronna. Przed wizytą w galerii powinniśmy poinformować pracowników CK Teatru Sztuk o chęci zwiedzania telefonicznie: 32 616 28 79, aby ustalić konkretny termin i godzinę. Zwiedzanie odbywa się bez oprowadzania kuratorskiego. Prace można zobaczyć w godzinach od 10.00 do 14.00.

Wszystkie instytucje kultury wznawiające działalność skonsultowały swoje plany organizacyjno-techniczne (pod kątem zwalczania rozprzestrzeniania się koronawirusa) z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Jaworznie – tym samym wdrażając nowe wytyczne i normy bezpieczeństwa sanitarnego i higienicznego w swoich placówkach.

Foto: MBP Jaworzno

Najnowsze

To Top