Polecamy

Jaworzno i Wrocław na podium

Znamy już laureatów prestiżowej Europejskiej Nagrody Bezpieczeństwa Drogowego w Miastach, organizowanej przez Komisję Europejską. Jaworzno i Wrocław jako jedyne polskie miasta były finalistami tegorocznej edycji.

Po raz pierwszy dwa polskie miasta – Jaworzno i Wrocław – zostały docenione przez Komisję Europejską i znalazły się w ścisłym finale konkursu European Mobility Week Awards. Rozstrzygnięcie pierwotnie miało nastąpić 30 marca, podczas uroczystej gali w Brukseli. Pandemia koronawirusa zweryfikowała te plany i ostatecznie dopiero w poniedziałek 18 maja Komisja Europejska ogłosiła laureatów w poszczególnych kategoriach.

Jaworzno nominowane było do nagrody Urban Road Safety Award, która wyróżnia samorządy za działania wzmacniające bezpieczeństwo na miejskich drogach. Miasto zostało nominowane za ograniczenie prędkości, zwiększenie liczby pasażerów transportu publicznego i włączenie mieszkańców do projektowania przemodelowanych ulic. – Przez lata realizowaliśmy założenia studium transportowego sporządzonego przez profesjonalistów na bazie twardych danych oraz wiedzy naukowej. O tym, że był to słuszny kierunek, świadczą statystyki policyjne, w których obserwujemy spadek liczby wypadków drogowych i spadek liczby ich ofiar. Dla mnie najistotniejsze jest to, iż dzięki dobrze przemyślanym inwestycjom drogowym, uratowaliśmy z pewnością kilkadziesiąt istnień ludzkich. To miłe, że Jaworzno pod względem ruchu drogowego zostało uznane za jedno z najbezpieczniejszych miast w Polsce. Równie miłe, że zauważono to nawet na poziomie Unii Europejskiej – mówił po ogłoszeniu nominacji prezydent Paweł Silbert. Oprócz Jaworzna w tej kategorii w finale znalazły się miasta Ordu w Turcji oraz Pontevedra w Hiszpanii. I to właśnie Hiszpanie mogli ostatecznie triumfować. Zwycięska Pontavedra uchodzi za jedno z unikalnych na skalę europejskich miast, które pozbyło się aut i z tego powodu w żaden sposób nie cierpi. Hiszpanie wyeliminowali ruch tranzytowy, znacznie ograniczyli samochodowy ruch lokalny i fizycznie (m.in. przez wyniesione przejścia) uniemożliwili szybką jazdę. Na dodatek od 2011 roku na drogach Pontavedry nie zginął żaden pieszy. Widać tutaj bardzo dużo podobieństw do jaworznickiej „wizji zero”, która od kilku lat konsekwentnie jest realizowana przez władze miasta. Umieszczenie Jaworzna w gronie finalistów to duże wyróżnienie i docenienie działań podejmowanych przez lokalny samorząd.

W pozostałych kategoriach nagrody trafiły w serbskiego miasta Kruševac (European Mobility Week Award 2019 w kategorii większych miast). Wśród mniejszych miast triumfowała grecka Karditsa (Grecja). Z kolei w kategorii SUMP – gdzie nominowany był Wrocław – wygrana trafiła do stołecznego regionu Brukseli. – Chciałbym złożyć szczere gratulacje zwycięskim miastom. Wasze działania są potężnymi przykładami ilustrującymi wiodącą rolę, jaką lokalni liderzy mogą odegrać w uczynieniu naszych miast czystszymi, bezpieczniejszymi i bardziej zrównoważonymi. Mam nadzieję, że może to stanowić inspirację dla miast, które ponownie zastanawiają się nad strategiami mobilności, zwłaszcza po obecnej pandemii – mówi Adina Vălean, komisarz UE ds. transportu.

 

Najnowsze

To Top