Z miasta

Nowe chodniki w dzielnicach

Projekt „Piękniejsze Jaworzno – lepsze chodniki”, który głosami mieszkańców wygrał ostatnią edycję Jaworznickiego Budżetu Obywatelskiego, wkracza nareszcie w fazę realizacji. Wykonawcy przekazano już plac budowy i najpóźniej do końca października jaworznianie będą mogli korzystać z nowych chodników.

Jaworznicki Budżet Obywatelski przez lata zdecydowanie wpływa na to, co w mieście się dzieje. Wiele inwestycji, które zostały zrealizowane w ramach kolejnych edycji JBO, służą mieszkańcom i potwierdzają, że jaworznianie potrafią dobrze zarządzać środkami z budżetu. W ubiegłym roku budżet obywatelski przeszedł trochę zmian i ruszył w nowej formule. Wszystkie projekty miały charakter ogólnomiejski, a kwotę 2,8 miliona złotych podzielono na dwie pule. 2,2 miliona zostało wydzielone na zadania inwestycyjne i nieinwestycyjne. Decyzją mieszkańców z tej puli wykonane zostaną dwa zadania. Przed kilkoma tygodniami podpisana została umowa na wykonanie pumptracka dla rowerów w centrum miasta, teraz zaś w decydującą fazę wkracza kolejny projekt.

Zadanie „Piękniejsze Jaworzno – lepsze chodniki w dzielnicach” zaproponowane przez radnego Mirosława Pieczarę zdecydowanie wygrało ubiegłoroczne głosowanie i otrzymało 2995 głosów. Mieszkańcy poparli projekt zakładający stworzenie w kilku dzielnicach nowych chodników, które zwiększą bezpieczeństwo i komfort pieszych. Koszt zadania szacowano na 1 733 540,39 zł, ale tym razem znalazły się firmy, które nie tylko zmieszczą się w budżecie, ale też wykonają zadanie o ponad 100 tysięcy złotych taniej. W sumie do przetargu stanęło sześć firm. Najkorzystniejszą ofertę opiewającą na 1 622 952,17 zł złożyła jaworznicka firma BRIGADON Sp. z o.o. i to ona została wykonawcą inwestycji. Jak informuje Miejski Zarząd Dróg i Mostów, plac budowy przekazano już wykonawcy i trwają prace przygotowawcze przed rozpoczęciem robót. W sumie w ramach projektu powstaną niemal trzy kilometry nowych chodników w pięciu dzielnicach: w Ciężkowicach (przy ul. Budowlanej, Ciężkowickiej i ks. Mroczka), Jeleniu (przy Abstorskich i Wiosny Ludów), Szczakowej (przy Deptaku Krudzielskiego i Koszarowej), na Łubowcu (przy Górników z „Danuty”) i Osiedlu Stałym (przy Jaśminowej).

Prace odbywać się będą etapami, w pierwszej kolejności planowane jest wykonanie chodników na ul. Jaśminowej i Górników z Danuty (Łubowiec). W kolejnych dzielnicach prace będą postępowały stopniowo. Termin zakończenia wszystkich prac zaplanowano na 30 października 2020 roku.

Wykaz lokalizacji, w których wykonane zostaną nowe chodniki:

 • ul. Budowlana – od ul. Ciężkowickiej na dł. ok. 200 m (Ciężkowice),
 • ul. Jaśminowa – wzdłuż budynku nr 25 na dł. ok. 133 m (Osiedle Stałe),
 • ul. Górników z Danuty: 1 – ciąg pieszy prowadzący do placu zabaw, 2 – ciąg pieszy od altany Zielony Łubowiec do jezdni przy garażach, łącznie na dł. ok. 50 m (Łubowiec),
 • deptak im. Zdzisława Krudzielskiego – od kładki przy ul. Pochyłej do ul. Szklarskiej na dł. ok. 150 m (Szczakowa),
 • ul. Koszarowa – do schodów przy ul. Moździerzowców na dł. ok. 60 m (Szczakowa),
 • ul. Ciężkowicka – od ul. Gminnej do budynku nr 108 na dł. ok. 330 m (Ciężkowice),
 • ul. Ciężkowicka – od ul. Turystycznej do ul. Cichy Kącik na dł. ok. 158 m (Ciężkowice),
 • ul. Ks. Mroczka – od ul. Wakacyjnej do przystanku PKM przy ul. Klinowej na dł. ok. 390 m (Ciężkowice),
 • ul. Ks. Mroczka – od ul. Łąkowej do budynku przy ul. Grabańka 7 na dł. ok. 670 m (Ciężkowice),
 • ul. Abstorskich – od ul. Rewolucjonistów do sklepu przy ul. Żytniej na dł. ok. 470 m (Byczyna),
 • ul. Wiosny Ludów – od okolic budynku nr 146 do dojazdu do budynku nr 188 na dł. ok. 535 m (Jeleń).

Mirosław Pieczara, autor projektu:

Cieszę się, że znalazły się firmy chętne do wykonania zadania i udało się wyłonić wykonawcę. Teraz będziemy czekać na efekty prac. W dzielnicach mamy trochę inne problemy niż w ścisłym centrum miasta czy na dużych osiedlach w rodzaju Podłęża. W tych śródmiejskich lokalizacjach nikt nie musi martwić się o bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły czy o wygodę pieszego poruszania się po okolicy – przy ulicach są chodniki. Inaczej jest w dzielnicach. Tu doskwiera nam dotkliwie brak chodników, wąskie pobocza i kwestie bezpieczeństwa na drogach. Dlatego w uzgodnieniu z radnymi: Anną Lichotą, Marzeną Czarny, Tadeuszem Kaczmarkiem i Januszem Papugą zgłosiłem w ubiegłym roku taki właśnie projekt i udało się do niego przekonać mieszkańców. Trzeba słuchać mieszkańców, ustalać jakie mają problemy i po kolei je rozwiązywać. Budżet obywatelski także może do tego służyć, tym bardziej że ostatecznie to i tak sami mieszkańcy decydują, jakie zadanie zostanie wykonane. Dziękuję wszystkim, którzy zagłosowali na nasz projekt. Zobaczymy, jak zostanie zrealizowany. Jeżeli mieszkańcy będą zadowoleni, to w przyszłości chcielibyśmy spróbować kolejnych podobnych projektów infrastrukturalnych w ramach budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy bocznych dzielnic w rodzaju Ciężkowic, Jelenia, Byczyny czy Łubowca mają niewielkie szanse, aby w pojedynkę powalczyć o zwycięstwo swego lokalnego projektu. Wspólnie możemy zdziałać więcej.

Najnowsze

To Top