Biznes - inwestycje

Koncepcje nowego osiedla na Skałce

Jaworznickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego przymierza się w najbliższych latach do budowy nowego osiedla na Skałce. Spółka w ostatnich dniach przedstawiła koncepcje urbanistyczne oraz architektoniczno-budowlane planowanej inwestycji.

W ostatnim numerze naszej gazety szeroko pisaliśmy o inwestycjach mieszkaniowych w Jaworznie. Zarówno Jaworznickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, jak i prywatni deweloperzy w ostatnich latach bardzo chętnie inwestują i budują nowe mieszkania. Wśród projektów na najbliższe lata wspominaliśmy o nowym osiedlu JTBS na Skałce. Cała idea właśnie zaczyna nabierać realnych kształtów. W minionym tygodniu spółka przedstawiła koncepcje urbanistyczno-architektoniczne nowego osiedla. W postępowaniu przetargowym swój udział zgłosiło łącznie pięć firm, a przygotowane wizualizacje prezentują się całkiem okazale.

Nowe osiedle ma powstać na polach powyżej obecnie istniejących bloków przy ul. Insurekcji Kościuszkowskiej. Z jednej strony będzie ograniczone drogą rowerową, a także szlakiem pieszym biegnącym w stronę Grodziska. Od strony ulicy Gutmanów docelowo ma zostać doprowadzona droga dojazdowa. Cała inwestycja ma być podzielona na dwa etapy – pierwszy przewiduje budowę co najmniej 200 mieszkań, kolejny co najmniej 240 lokali. Zabudowa osiedla będzie niska, IV-kondygnacyjna, a dostępne mieszkania miałby liczyć sobie od 38 m2 do 62 m2. Wszystkie mieszkania mają być wyposażone w balkony oraz wózkownie. Wizualizacje złożone przez firmy startujące w przetargu różnią się od siebie, chociaż wiele elementów jest wspólnych. Większość z nich proponuje budowę od 9 do 12 niewielkich budynków wielorodzinnych. Jeden z projektów poszedł z nieco inną stronę i proponuje w pierwszym etapie budowę czterech nieco większych budynków z okazałymi tarasami. Dodatkowo w jednym z budynków ma być zlokalizowany lokal użytkowy. Co ważne, JTBS podobnie jak przy swoich innych projektach, stawia na kompleksowość całego osiedla. Oprócz samych bloków przewidziano także elementy, które mają zwiększać atrakcyjność terenu dla mieszkańców. Projektanci musieli uwzględnić w swoich propozycjach jak największe obszary zielone, parkingi, place zabaw i całą siatkę komunikacyjną.

Sama lokalizacja inwestycji wydaje się bardzo atrakcyjna. Z jednej strony jest położona stosunkowo blisko centrum miasta i jest dobrze skomunikowana z innymi dzielnicami, z drugiej zaś zapewnia dostęp do wartościowych terenów przyrodniczych. Oczywiście od samego projektu do wykonania droga jest jeszcze daleka, ale wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach na Skałce powstaną nowe mieszkania. Na pewno można się przyglądać temu projektowi z dużym zainteresowaniem, mieszkań w Jaworznie wciąż bowiem brakuje, a każde nowoczesne osiedle zwiększa atrakcyjność miasta.

Więcej o mieszkaniowych inwestycjach:

W Jaworznie powstają nowe osiedla

Najnowsze

To Top