Kultura i rozrywka

Wystawa jaworznickich gorsetów

Od wtorku (23 czerwca) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie oglądać można barwną wystawę „Dziedzictwo miasta Jaworzna. Gorsety”, podczas której prezentowane są prace członkiń Pracowni Haftu Regionalnego.

Jaworznickie gorsety zyskały sobie już swego rodzaju sławę i budzą zainteresowanie nie tylko w naszym regionie. Piękne prace hafciarek skupionych w Pracowni Haftu Regionalnego zachwycają swoją kunsztownością i przy okazji są świetnym świadectwem unikalnej historii miasta. – Haft artystyczny utrwalony w ludowej formie na gorsetach, zapaskach i „brzuślakach” należy do najciekawszych aspektów dziedzictwa materialnego i artystycznego miasta Jaworzna. Wiąże się z pracowitością i wyjątkowym poczuciem estetyki naszych przodków. Dekorowano nim m.in. lokalną odmianę gorsetu krakowskiego – najbardziej reprezentatywną część ubioru ludności wiejskiej w całym regionie krakowskim. W naszym mieście ukształtował się wyjątkowo bogaty zespół motywów hafciarskich, wykonywanych haftem atłaskowym i płaskim – opowiada kurator wystawy Iwona Brandys, która poradzi jaworznicką Pracownię Haftu Regionalnego.

Prezentowane na wystawie gorsety są efektem pracy współczesnych hafciarek, które uzdolnieniami artystycznymi dorównują swoim poprzedniczkom. Do pracowni należy obecnie 16 jaworznianek, reprezentujących różne grupy zawodowe. Pracownia ma charakter rekonstrukcyjny. W swoim założeniu ma ambicje stać na straży ciągłość tradycji, stąd wierne opracowywanie i odtwarzanie wzorów. Pracownia jest także odpowiedzią na często spotykane w obecnej kulturze masowej bezrefleksyjne i powierzchowne przerabianie wzorów ludowych, prowadzące do zatarcia więzi z historią i tradycją. Przedsięwzięcie zostało docenione poprzez uczestnictwo w 42. Międzynarodowych Targach Sztuki Ludowej w Krakowie. Działalności grupy towarzyszą pokazy, wystawy oraz wycieczki fakultatywne. Warto w najbliższych dniach zajrzeć do jaworznickiej biblioteki i na własne oczy przekonać się o niezwykłej urodzie lokalnego haftu i talencie miejskich hafciarek.

Najnowsze

To Top