Kultura i rozrywka

KwarantGranie z Archetti

Muzycy z Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna Archetti tęsknią już mocno za swoimi słuchaczami, którzy licznie stawiali się na kolejnych koncertach. Na szczęście już wkrótce rusza projekt KwarantGranie, dzięki któremu znów będzie można posłuchać jaworznickiej Orkiestry.

W najbliższych miesiącach na melomanów czeka cykl trzech koncertów on-line realizowanych przez Orkiestrę Kameralną Miasta Jaworzna Archetti. Projekt KwarantGranie został nagrodzony w programie dotacyjnym „Kultura w sieci”, finansowanym przez Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt jest odpowiedzią na trudną sytuację uczestnictwa w kulturze w czasie pandemii. W ramach wydarzenia Archetti zagra trzy koncerty transmitowane na żywo na profilu Orkiestry w portalu Facebook. Koncerty odbędą się w okresie od lipca do września, a w ich programach znajdą się największe dzieła muzyki kameralnej wybitnych kompozytorów, takich jak: Wolfgang Amadeusz Mozart, Ludwig van Beethoven, Piotr Czajkowski, Dymitr Szostakowicz czy Arnold Schoenberg. Udział w koncertach on-line jest bezpłatny.

Archetti Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna działa nieprzerwanie od 2010 roku jako samorządowa artystyczna instytucja kultury. W swojej codziennej działalności artystycznej propaguje muzykę polską, niejednokrotnie prezentując utwory nieznane szerszej publiczności. Zespół sięga zarówno po klasykę muzyki kameralnej, jak również po kompozycje muzyki współczesnej, często wymagającej przekraczania własnych granic, zarówno od instrumentalistów, jak i słuchaczy. Ponadto aktywnie wspiera edukację muzyczną poprzez organizowany cykl audycji muzycznych dla najmłodszych oraz specjalne programy dla młodzieży i seniorów. Archetti została uhonorowana między innymi III miejscem na Festiwalu Summa Cum Laude w Wiedniu, I miejscem i maksymalną ilością punktów na festiwalu Europees Muziekfestival voor de Jeugd w Neerpelt oraz II miejscem na Ogólnopolskim Konkursie Orkiestr Smyczkowych w Bydgoszczy. Instytucja współpracowała z takimi artystami jak: Kaja Danczowska, Agata Szymczewska, Szymon Krzeszowiec, Kwartet Śląski, Marek Nosal, Marek Andrysek, Adam Krzeszowiec, Marek Romanowski, Justyna Steczkowska, Ewa Uryga, Krzesimir Dębski, Kroke, Zespół Raz Dwa Trzy, Marcin Wyrostek i Tango Corazon.

Pierwszy koncert w ramach KwarantGrania odbędzie się już 5 lipca i będzie nosił tytuł „Muzyka nocy”. W programie usłyszeć można będzie utwory „Eine Kleine Nachtmusik” Mozarta, „Musica notturna della strade di Madrid” Boccheriniego oraz „Verklarte Nacht” Schoenberga. Początek koncertu o godzinie 17:00. Kolejne koncerty w ramach cyklu zaplanowano na 23 sierpnia („Wspomnienia”) oraz 5 września („Zjednoczonej Europie”). Warto zajrzeć na internetowe strony Archetti i zatopić się w muzycznych brzmieniach w wykonaniu świetnych muzyków.

Najnowsze

To Top