Biznes - inwestycje

Przystanek kolejowy na Jęzorze – spotkanie za nami

W czwartek, 2 lipca, w siedzibie PKP PLK S.A. w Krakowie odbyło się spotkanie ws. reaktywowania przystanku kolejowego na granicy Jaworzna i Sosnowca. Wziął w nim udział m.in. Prezydent Miasta Jaworzna, Paweł Silbert, minister Andrzej Adamczyk i szefostwo PKP PLK.

Rządowy projekt Kolej + zakładający budowę nowych przystanków kolejowych obejmie także Jaworzno, reaktywując tym samym przystanek kolejowy w okolicach Designer Outlet Center (na granicy Jaworzna i Sosnowca). Lokalizacja nowego przystanku ulegnie przesunięciu o kilkaset metrów w stosunku dziś obecnej lokalizacji – w stronę istniejącego centrum handlowego, umożliwiając skomunikowanie z liniami autobusowymi. Pomysł, który pojawił się w naszym mieście już kilka lat temu, zdaje się zyskiwać coraz szersze poparcie – podczas spotkania w ubiegłym tygodniu trwały „gorące” konsultacje z udziałem Prezesa PKP PLK S.A. oraz Ministra Infrastruktury, Andrzeja Adamczyka.

Jak się dowiadujemy, projekt listu intencyjnego w tej sprawie został już po spotkaniu przesłany przez PKP PLK SA do jaworznickiego Urzędu Miasta.

Dzięki reaktywacji przystanku kolejowego na Jęzorze, mieszkańcy Jaworzna i pobliskich osiedli Sosnowca mogliby przesiadać się tam z samochodu lub komunikacji miejskiej na pociąg, a dzięki temu szybciej docierać np. do Katowic. Postawienie na kolej przełoży się nie tylko na mniejsze korki w mieście, ale i posłuży jako alternatywa dla dojazdów do Katowic, zwłaszcza jeśli to miasto zdecyduje się na ograniczenie nieszynowego transportu w swoim centrum. Jaworzno przez ostatnie lata paradoksalnie znalazło się mocno na uboczu tras kolejowych, a przecież dawniej stanowiło ważny punkt na mapie kolejowej Polski, a nawet Europy. Teraz, dzięki działaniom rządu, realizowanym chociażby przez program Kolej+, nasze miasto ma szansę zyskać atrakcyjne możliwości podróży koleją.

Polecamy także: Kolej Plus dotrze także do Jaworzna?

 

Najnowsze

To Top