Z miasta

Jak obronić Wawę? Ruszają pierwsze warsztaty

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie realizowany jest bardzo ciekawy projekt, efektem którego będzie rodzinna gra miejska – „Jak obronić Wawę?”. Właśnie ruszają pierwsze warsztaty

W tym roku dokładnie sto lat od Bitwy Warszawskiej, podczas której polskie wojska odparły najazd bolszewików. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie wpadła na ciekawy pomysł na uczczenie tej rocznicy. Jaworznicka książnica pozyskała dofinansowanie ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022, na realizację autorskiego projektu pt. „Jak obronić Wawę? – rodzinna gra miejska z wykorzystaniem urządzeń mobilnych”. Program ma na celu promocję postaw obywatelskich, upamiętnienie i świętowanie przez działanie – 100-lecia Bitwy Warszawskiej, upowszechnianie wiedzy o ważnych wydarzeniach i postaciach dla historii Polski, Jaworzna i regionu. Zadanie łączy tradycję z nowinkami technologicznymi, służy celom edukacyjnym z zakresu historii (w tym roli i znaczenia bitwy z 1920 r. dla kształtowania oblicza nowoczesnej Europy).

Już w tym tygodniu ruszają pierwsze warsztaty. W środę i czwartek (9 i 10 września) w Bibliotece Głównej w godz. 12.00-18.00 odbywać się będą warsztaty informatyczno-techniczne. Uczestnicy zajęć poznają platformę do tworzenia terenowych gier mobilnych oraz nauczą się praktycznej obsługi. Zdobyta wiedza pozwoli na samodzielne tworzenie poszczególnych zadań, przy wykorzystaniu elementów multimedialnych oraz szablonów, które można będzie zmieniać w zależności od potrzeb i koncepcji. Ostatni etap zajęć przewiduje poznanie zasad funkcjonowania modułu z odpowiedziami do gier oraz statystykami, a także modułu służącego do bieżącego monitoringu uruchomionej gry.

W kolejnych dniach – 11, 14 i 15 września o godz. 12.00, odbędą się z kolei warsztaty tworzenia fabuły gry, która opierać się będzie na historii i wydarzeniach nawiązujących do Bitwy Warszawskiej, z wątkiem jaworznickim w tle. Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się m.in. z podstawami narratologii, będą osadzać poszczególne miejsca rozgrywki na mapie Google, w formie mobilnego szlaku historyczno-rekreacyjnego (ujmując ważne pomniki i miejsca pamięci w Jaworznie) oraz przygotują zadania do wykonania przez grających, stanowiące najważniejszy element rozgrywki. Liczba miejsca na warsztatach jest ograniczona. Szczegóły można uzyskać pod nr tel. 32 751-91-92 wew. 2230.

Dzięki pozyskanym funduszom i współpracy biblioteki z jaworznickim Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz Wydziałem Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego, powstanie pierwsza mobilna gra miejska przeznaczona dla wszystkich zainteresowanych w dowolnym czasie, na przestrzeni jednego roku. Jedynym warunkiem włączenia się do rozgrywek jest posiadanie przez uczestników urządzeń typu smartfon lub tablet z dostępem do Internetu. W finale przeprowadzone zostaną miejskie rozgrywki, w wyniku których wyłonieni laureaci otrzymają atrakcyjne nagrody.

Projekt „Jak obronić Wawę? – rodzinna gra miejska z wykorzystaniem urządzeń mobilnych” dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”. Patronami medialnymi przedsięwzięcia są lokalne gazety: Extra Jaworzno, Puls Jaworzna.

Najnowsze

To Top