Sport i rekreacja

Jaworznianie mistrzami Polski judo kata

W niedzielę 8 listopada w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 19 w Jaworznie zorganizowane zostały Mistrzostwa Polski Judo Kata. Zawodnicy z Klubu Sportów Walki „Satori” spisali się na nich wyśmienicie i sięgnęli po kolejne laury.

Judo pochodzi z Japonii. Jego twórcą był profesor Jigoro Kano, który zebrał i ulepszył chwyty ju-jitsu nadając im nową formę. Kano usunął z ju-jitsu elementy mogące zagrozić zdrowiu lub życiu wprowadzając nowe, stworzone przez siebie chwyty. Nazwę Judo można tłumaczyć jako „drogę do zwinności”, Ju – zwinnie, Do – droga.

Klub Sportów Walki „Satori” Jaworzno od kilku lat szkoli dzieci i młodzież w dyscyplinie olimpijskiej judo i dzięki systematycznej pracy regularnie zdobywa medalowe pozycje na matach w całym kraju. W niedzielę 8 listopada w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 19 w Jaworznie zorganizowane zostały Mistrzostwa Polski Judo Kata. W turnieju organizowanym przez Polski Związek Judo udział wzięli przedstawiciele klubów z całej Polski w konkurencjach nage-no-kata, katame-no-kata, goshin-jutsu, kime-no-kata oraz ju-no-kata, w tym pięć par z Klubu Sportów Walki „Satori” Jaworzno. Jako pierwsi na macie w konkurencji nage-no-kata stanęli zawodnicy w grupie wiekowej U13. Adela Niciarz i Dawid Machna, uczniowie klasy sportowej o profilu wspinaczki i judo obronili tytuły Mistrzów Polski wywalczone przed rokiem. Debiutujący w tej kategorii Szymon Łąka oraz Szymon Kałuża po bardzo udanym występie uplasowali się na wysokich czwartych pozycjach. W mocno obstawionej grupie wiekowej U23 młodzieżowcy Arkadiusz Małek i Hanna Kałuża zajęli czwarte miejsca konkurencji nage-no-kata. Po udanych startach naszej młodzieży na macie stanęły dwie pary seniorskie Klubu Sportów Walki „Satori” Jaworzno. Bartosz Machna oraz Patryk Urban rywalizowali w konkurencji nage-no-kata, która jest praktyczną ilustracją teoretycznych podstaw rzutów oraz pryncypiów ataku i obrony w pozycji stojącej. Doświadczeni trenerzy kolejny raz pokazali bardzo wysoką formę i stanęli na drugim stopniu podium Mistrzostw Polski Judo Kata. Drugą parą na macie byli Łukasz Proksa i Marek Tarabura w konkurencji katame-no-kata, która jest praktyczną ilustracją teoretycznych studiów ataku i obrony w parterze. Jaworzniccy szkoleniowcy nie zawiedli i po bardzo udanym występie po praz pierwszy wywalczyli złote medale Mistrzostw Polski Judo Kata.

Klub Sportów Walki „Satori” Jaworzno po raz pierwszy był gospodarzem zawodów rangi mistrzowskiej w Judo. Zarząd klubu pragnie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania i organizacji turnieju, w szczególności pani Kindze Jędrzejek dyrektor Szkoły Podstawowej nr 19 w Jaworznie, bez pomocy której impreza nie odniosła by takiego sukcesu. Gratulujemy wysokich wyników i życzymy kolejnych w zbliżających się zawodach Ju-jitsu oraz Judo.

Start w zawodach odbył w ramach zadania „Ju-jitsu i Judo: Trening czyni mistrzem” wspieranego przez Referat Kultury i Sportu Urzędu Miasta Jaworzna, dzięki któremu klub swoją ofertą szkoleniową obejmuje coraz szerszą rzesze sympatyków sportów walki w Jaworznie. Sukces trenerów oraz zawodników z Jaworzna z pewnością będzie zachętą i motywacją dla młodych ludzi, którzy na treningach mogą w koleżeńskie atmosferze podnosić swoje umiejętności w samoobronie i walce sportowej Judo oraz Ju-jitsu. Więcej informacji www.jujitsu.satori.jaw.pl, www.facebook.com/jujitsu.satori.jaw, telefon 502 138 185.

Najnowsze

To Top