Kultura i rozrywka

Jaworznicka kultura w sieci

Dla kultury obecny rok jest wyjątkowo trudny. Ze względu na pandemię dotykają ją kolejne ograniczenia. Mimo to instytucje kulturalne starają się jakoś sobie radzić, a w ostatnich dniach – podobnie jak wiosną – przeniosły swoją działalność do świata wirtualnego.

W tym roku niestety nie ma co liczyć na kulturalne emocje, które można by przeżywać na żywo. Przed dwoma tygodniami pisaliśmy o tym, że do końca roku odwołane zostały praktycznie wszystkie imprezy organizowane w mieście. Tym razem nie będzie wizyty Mikołaja na rynku, świątecznego jarmarku czy wspólnego kolędowania. Nie pojeździmy także na łyżwach na miejskim lodowisku. W ostatnich dniach do zamknięcia się zostały zmuszone wszystkie instytucje kultury. Według aktualnych obostrzeń czasowe zamknięcie kultury potrwa do 29 listopada, ale bardzo możliwe, że zostanie wydłużone. W instytucjach kultury nie będą mogły być organizowane wydarzenia z udziałem publiczności czy osób z zewnątrz. Nie wyklucza to jednak prowadzenia – przy uwzględnieniu zasad reżimu sanitarnego – działalności związanej z prowadzeniem prób i przygotowaniem do organizacji wydarzeń artystycznych, pracy zdalnej i udostępniania zbiorów bądź spektakli online. Korzystają z tego jaworznickie instytucje, które podobnie jak było to w marcu, przeniosły swoją działalność do sieci w ramach programu #kulturaonline.

Teatr Sztuk w Jaworznie zaprasza na swojego Facebooka, a także kanał na Youtube. – Kochani, bądźcie z nami! Wciąż przygotowujemy dla Państwa kulturę online – zachęcają artyści z Teatru Sztuk. – W każdy czwartek Dominik Socha czyta dla Państwa poemat epicki Adama Mickiewicza, czyli „Pana Tadeusza”. Cyklicznie również pojawiają się fragmenty wspomnień z książki „Jaworzno żyje we mnie” Józefa Saługi. Kasia Pokuta opracowuje dla Was najciekawsze pomysły na prace manualne, czyli „Robótki Artystyczne”. Tomasz Klauza proponuje cykl „Warto obejrzeć” a Maciej Talaga opowiada „Muzyczne historie”. Od listopada Monika i Leszek Lewandowscy wracają również z cyklami „Sztuka wchodzi do domu” oraz „Domowe Rękodzieło” – takimi propozycjami zachęcają przedstawiciele Teatru Sztuk.

Dla czytelników zamknąć musiała się niestety także Miejska Biblioteka Publiczna. Prolongaty zbiorów można dokonać samodzielnie poprzez katalog internetowy OPAC. W sprawach związanych z przedłużeniem wypożyczonych materiałów można również kontaktować się z Biblioteką pod dotychczasowymi numerami telefonów (od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-14.00) oraz za pośrednictwem poczty elektronicznej. -Zachęcamy do korzystania z dostępnych za pośrednictwem bibliotecznej strony internetowej linków odsyłajacych do cyfrowych baz danych oraz do pobrania kodów Legimi, umożliwiających czytanie e-booków. Zamówienia na kody prosimy kierować na adres: wdorosli@biblioteka.jaw.pl lub multimedia@biblioteka.jaw.pl Bądźcie Państwo z nami online za pośrednictwem mediów społecznościowych – mówią bibliotekarze. Na mediach społecznościowych jaworznickiej biblioteki cały czas odbywają się spotkania online z ciekawymi gośćmi, warsztaty, a nawet koncerty, dlatego warto z tego korzystać.

Z dobrodziejstw wirtualnego świata korzysta także Miejskie Centrum Kultury i Sportu. – Z przykrością informujemy, że wszystkie zajęcia kulturalne odbywające się w placówkach Miejskiego Centrum Kultury i Sportu nie będą się odbywać stacjonarnie od 7 listopada do 29 listopada. Dotychczasowe zajęcia będą odbywać się w zamkniętych grupach on-line – bardzo prosimy o kontakt z poszczególnymi placówkami i instruktorami prowadzącymi zajęcia. Również na naszym fp będą pojawiać się rozmaite tutoriale i filmiki – informuje MCKiS.

To oczywiście tylko część propozycji przygotowanych przez jaworznickie instytucje. Warto regularnie zaglądać na media społecznościowe i strony internetowe poszczególnych placówek, można tam bowiem skorzystać z bardzo ciekawych zajęć i przynajmniej częściowo zrekompensować sobie to, co nam wszystkim zabrała pandemia.

Najnowsze

To Top