Historia

Jaworzno będzie miało swój banknot. Konkurs na 120-lecie miasta

Historia Jaworzna sięga średniowiecza, ale prawa miejskie uzyskało stosunkowo późno, bo 21 września 1901 roku. W przyszłym roku będziemy świętować 120-lecie tego wydarzenia. Zarówno bogata historia miasta, jak i okrągła rocznica jest okazją do wspólnego stworzenia okolicznościowego, kolekcjonerskiego banknotu, nawiązującego do średniowiecznych przywilejów menniczych nadawanych miastom.

Pierwsze wzmianki pisane o Jaworznie sięgają pierwszej połowy XIII wieku. Powstanie w okresie średniowiecza jaworznickiej osady należy łączyć z prowadzonym tu wydobyciem galeny ołowianej oraz gospodarki leśnej. Już przed 1335 rokiem Jaworzno jest siedzibą parafii pw. św. Wojciecha. Jaworzno w początkach swojej historii było własnością prywatną rodu Gryfitów, później stało się częścią własności biskupiej i królewskiej. W 1766 r. na naszym terenie powstała pierwsza polska kopalnia węgla kamiennego, którego wydobycie w następnych wiekach zdecydowało o kierunku rozwoju Jaworzna i okolicznych wsi. Wiek XIX to okres dalszej industrializacji i rozbudowy wsi, które w wyniku regulacji administracyjnych początku XIX w. otrzymała godło gminne, które z czasem stało się herbem miasta. Głównym eksploatowanym surowcem był oczywiście węgiel, którego wydobycie przyczyniło się do rozwoju energetyki i innych zakładów. Odzyskanie niepodległości w 1918 r. to dalszy dynamiczny rozwój miasta i okolicznych wsi, które stały się dzielnicami dzisiejszego Jaworzna. Wszystkie te zmiany zapisywały się na topografii miasta widokiem szybów górniczych, hałd, kominów, linii energetycznych, szlaków kolejowych, lasów i pół uprawnych oraz oczywiście coraz większych osiedli mieszkaniowych. To wszystko przez prawie dwa wieki stanowi nieodłączny element krajobrazu Jaworzna.

Tak bogata historia powinna stać się inspiracją dla uczestników konkursu w tworzeniu okolicznościowego banknotu, który będzie łączyć historię, współczesność, tradycję, a jednocześnie wpisze się w uroczyste obchody nadania praw miejskich naszemu miastu i będzie pamiątką tych obchodów. Praca nad banknotem będzie okazją dla uczniów szkół oraz dorosłych mieszkańców naszego miasta do lepszego poznania historii, ludzi, tradycji i legend związanych z Jaworznem.

III Liceum Ogólnokształcące im. Orła Białego w Jaworznie stało się pomysłodawcą konkursu, którego celem jest stworzenie projektu symbolu graficznego, rysunku okolicznościowego, który będzie jednym z elementów projektowanego banknotu. Mieszkańcy będą mogli zaproponować też nazwę banknotu o nominale 120. Konkurs ruszył na początku listopada, a organizatorzy na projekty i zgłoszenia czekają do 11 grudnia. Oprócz III LO konkurs współorganizują Urząd Miejski w Jaworznie i Muzeum Miasta Jaworzna. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Jaworzna. Więcej szczegółów na temat konkursu i pełen regulamin znaleźć można na stronach Urzędu Miejskiego.

Najnowsze

To Top