Bezpieczeństwo

Młodsi uczniowie wracają do szkół

W poniedziałek rząd poinformował o nowych zasadach w walce z pandemią. Większość obostrzeń zostanie przedłużona do 31 stycznia. Po feriach do stacjonarnego nauczania powrócą za to uczniowie klas I-III szkół podstawowych.

Zgodnie z tym, o czym mówiło się już nieoficjalnie od dawna, cały czas obowiązywać będą wprowadzone w grudniu obostrzenia. – Od 18 stycznia zdecydowaliśmy się o utrzymaniu wszystkich dodatkowych obostrzeń oprócz uruchomienia nauczania stacjonarnego w klasach 1-3 w szkołach podstawowych – mówił na konferencji prasowej Adam Niedzielski, minister zdrowia. – Oczywiście powrót ten odbędzie się w rygorze sanitarnym, przy zachowaniu wytycznych sanepidu. W miarę możliwości nie będzie kontaktu między uczniami różnych klas i nauczycielami – dodał Przemysław Czarnek, minister edukacji.

Testy dla nauczycieli

Tymczasem w poniedziałek (11 stycznia), także w Jaworznie, ruszyła akcja przeprowadzania dobrowolnych testów wśród nauczycieli klas I-III ze szkół podstawowych, pod kątem diagnostyki SARS-CoV-2. Jak informuje Urząd Miejski na badanie zgłosiło się obecnie 254 nauczycieli oraz 162 pracowników administracji i obsługi z jaworznickich szkół (tj. ok. 42 proc.). Część pozostałej kadry we wskazanych grupach, przechorowała już COVID-19 i ma nabytą odporność. Testy na obecność koronawirusa prowadzone są na zasadzie dobrowolności. Jeśli nauczyciel nie ma niepokojących objawów choroby i nie zdecyduje się na test, będzie mógł wrócić do nauczania. Klasy I-III wszystkich podstawówek wrócą do stacjonarnego nauczania już od 18 stycznia. Pozostałe klasy wciąż działać będą w trybie zdalnym.

Przedłużone obostrzenia

Na poniedziałkową konferencję prasową czekali też przedstawiciele wielu branż, których funkcjonowanie jest mocno ograniczone. Niestety, tak jak można się było tego spodziewać, praktycznie wszystkie obostrzenia wprowadzone w grudniu zostały przedłużone co najmniej do 31 stycznia. – Wszędzie dookoła w Europie widzimy narastającą trzecią falę pandemii. Państwa podejmują decyzje asekuracyjne. Z drugiej strony sytuacja w Polsce wygląda stabilnie. Nie mamy drastycznego skoku zachorowań, obłożenia łózek czy respiratorów. Dlatego decyzje dotyczące obostrzeń są bardzo trudne – mówił minister Niedzielski. Zgodnie z podjęta decyzją cały czas zamknięte pozostaną sklepy z galeriach handlowych, z pewnymi wyjątkami. Zamknięte są m.in. sklepy z odzieżą czy sportowe. Działać mogą niektóre punkty usługowe – fryzjerzy, gabinety kosmetyczne, apteki, sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, artykułami toaletowymi oraz środkami czystości, artykułami remontowo-budowlanymi, artykułami dla zwierząt, gazetami lub książkami, meblami. Nadal obowiązują też ograniczenia w działalności hoteli. Poza tym każdy, kto przyleci do Polski transportem zbiorowym, będzie musiał odbyć 10-dniową kwarantannę.

Najnowsze

To Top