Biznes - inwestycje

W Ciężkowicach powstanie wiadukt

Spółka PKP PLK ogłosiła w ostatnich dniach przetarg na budowę wiaduktu w ciągu ulicy Ciężkowickiej. W okolicy powstanie też sporo dodatkowej infrastruktury, która nie tylko ułatwi przejazd nad torami, ale też dostęp do przystanku kolejowego w dzielnicy.

Informacja o przetargu na budowę wiaduktu to bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców dzielnicy. Pomysły jego budowy sięgają jeszcze 2008 roku, ale cała sprawa była na tyle skomplikowana, że dopiero teraz cały projekt nabrał realnych kształtów. Od 2018 roku kolejarze prowadzili konsultacje z mieszkańcami i przedstawicielami miasta. Ostatecznie udało się uzyskać konsensus, dzięki któremu realizacja inwestycji stała się możliwa. Końcem 2020 roku prezydent Jaworzna Paweł Silbert spotkał się z władzami spółki PKP PLK i uzgodnił, że Gmina będzie partycypowała w finansowaniu całego projektu. W ciągu trzech lat Gmina dopłaci łącznie około cztery miliony złotych, a dzięki temu powstanie inwestycja warta ponad 60 milionów. Dzięki budowie wiaduktu zlikwidowany zostanie przejazd kolejowy z automatycznymi rogatkami, na którym regularnie dochodziło do niebezpiecznych sytuacji. Cały projekt obejmuje nie tylko budowę samego wiaduktu, ale też wielu innych elementów infrastruktury. Dzięki temu w Ciężkowicach powstać ma nowoczesny punkt przesiadkowy między komunikacją miejską, a linią kolejową. Ułatwi to podróże szczególnie w stronę Krakowa, gdzie od grudnia kursuje sporo pociągów zatrzymujących się właśnie w Ciężkowicach.

W ramach projektu w okolicy wiaduktu powstaną zejścia i windy bezpośrednio na perony kolejowe. W okolicach skrzyżowania z ulicą Budowlaną powstanie trzecie w Jaworznie rondo holenderskie. Na miejscu pojawi się także infrastruktura rowerowa. Nowe pasy dla rowerów połączą velostradę do centrum zaczynającą się obecnie na ul. Turystycznej z północną częścią osiedla Ciężkowice. Całość układu dróg została zaprojektowana zgodnie ze standardami bezpiecznej infrastruktury Vision ZERO – skrzyżowania będą wyniesione, ruch będzie uspokojony. Nowe ulice dostaną nowoczesne oświetlenie. Przystanki będą bezzatokowe. Powstanie też tunel pod nasypem drogi w ciągu ulicy Chodkiewicza. Przed hałasem chronić będą ekrany akustyczne.

Najnowsze

To Top