Biznes - inwestycje

Do Byczyny dotrze wkrótce sieć gazowa

Dobra wiadomość dla mieszkańców Byczyny. Po kilku latach starań wszystko wskazuje na to, że dzielnica podłączona zostanie do sieci gazowej. Polska Spółka Gazownictwa ogłosiła przetarg na roboty budowlano-montażowe I etapu gazyfikacji.

Gaz ziemny to jedno z ciekawszych źródeł energii. Jest bardziej ekologiczny od innych paliw kopalnych i może być wykorzystywany na wiele sposobów. Niestety w Jaworznie cały czas jeszcze w wielu miejscach mieszkańcy nie mają dostępu do sieci gazowej. W ostatnich latach w kilku dzielnicach, na czele z Ciężkowicami i Byczyną toczyły się działania, które miały zachęcać Polską Spółkę Gazownictwa to przedłużenia sieci. W Ciężkowicach głośno było o bardzo owocnych działaniach stowarzyszenia Mieszkańcy dla Ciężkowic, które przy dużym zaangażowaniu radnego Mirosława Pieczary przekonały PSG do działania. Teraz przyszedł czas na Byczynę, gdzie gaz w ogóle nie docierał – cała sieć kończyła się bowiem na ulicy Wiosny Ludów w Jeleniu. Mieszkańców w ich staraniach wspierała radna Anna Lichota. Władze miasta od kilku lat prowadziły rozmowy ze spółką gazowniczą, odbywały się też spotkania z mieszkańcami. Zainteresowanie podłączeniem się do sieci było na tyle duże, że Polska Spółka Gazownictwa po przeprowadzeniu analiz i prac przygotowawczych zdecydowała się przystąpić do przetargu na wyłonienie wykonawcy I etapu inwestycji w Byczynie.

Obecne postępowanie powinno rozstrzygnąć się do końca lutego. Jeżeli spełnione zostaną wymogi kwotowe i techniczne, to zwycięzcy przetargu zostanie przedłożona umowa do podpisu. Termin realizacji zadania to 8 miesięcy od dnia podpisania umowy. Jest więc spora szansa, że pierwszy etap gazyfikacji Byczyny zostanie zakończony jeszcze w tym roku.
Wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej można złożyć osobiście lub korespondencyjnie w siedzibach oddziałów Polskiej Spółki Gazownictwa, lub u wybranego sprzedawcy gazu. Można to także zrobić nie wychodząc z domu, za pomocą portalu przyłączeniowego prowadzonego przez PSG.

Anna Lichota, radna Rady Miejskiej:

– Spotkania z mieszkańcami i przedstawicielami Polskiej Spółki Gazownictwa organizowane były już od kilku lat, kiedy to wspólnie z prezydentem Pawłem Silbertem podjęliśmy działania, by doprowadzić do Byczyny sieć gazową i ograniczać niską emisję. To bardzo ważne dla mieszkańców, a pokazały to pełne sale zainteresowanych na spotkaniach w Klubie NIKO. Po 35 latach od niemiłych dla mieszkańców wydarzeń, kiedy to nie spełniono obietnicy doprowadzenia nitki gazu, teraz spółka realizuje kolejne etapy planowanej inwestycji. Liczę, że przetarg zostanie rozstrzygnięty z sukcesem i wkrótce rozpoczną się prace w terenie.

Najnowsze

To Top