Historia

Jaworznianie uczcili bohaterów grunwaldzkiej batalii

W tym roku mija już 611 lat od historycznego starcia na polach Grunwaldu, kiedy to połączone siły polsko-litewskie pod wodzą Władysława Jagiełły rozgromiły wojska krzyżackie. Tradycyjnie w Szczakowej uczczono bohaterów tych wydarzeń.

Obchody rocznicowe rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w parafii św. Elżbiety Węgierskiej. Następnie pod pomnikiem Grunwaldu w Szczakowej odbyła się ceremonia złożenia kwiatów. W imieniu władz samorządowych kwiaty złożyli m.in. Prezydent Miasta Paweł Silbert, Przewodniczący Rady Miejskiej w Jaworznie Tadeusz Kaczmarek, nie zabrakło także przedstawicieli stowarzyszeń i zespołów śpiewaczych.

W godzinach popołudniowych na parkingu pod Domem Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej odbywał się rodzinny piknik w średniowiecznym stylu. Na miejscu nie mogło zabraknąć najprawdziwszych rycerzy z Bractwa Rycerskiego Zamku Będzin. Na uczestników imprezy czekało sporo atrakcji takich jak jarmarczne gry i zabawy, rycerskie obozowisko, czy też interdyscyplinarny konkurs wiedzy o Jaworznie.

Szczakowskie obchody rocznicy bitwy pod Grunwaldem mają swoje długie tradycje. Gdy Polska była jeszcze pod zaborami, okoliczni mieszkańcy postanowili uczcić to historyczne wydarzenie, stawiając efektowny pomnik, który zresztą możemy podziwiać po dziś dzień. W 1909 roku władze austriackie wydały Komitetowi Obywatelskiemu zgodę na budowę postumentu. 15 lipca 1910 r., dokładnie w 500. rocznicę bitwy, w obecności mieszkańców Szczakowej, Jaworzna i okolicznych miejscowości, dokonano jego odsłonięcia. Na pomniku umieszczona została tablica z napisem: 1410 – 1910 Grunwald „Praojcom na chwałę, braciom na otuchę”. Pomnik był wówczas symbolem dążeń niepodległościowych ludności polskiej i przy okazji centrum wielu wydarzeń. W roku 1914 pod pomnikiem swoją zbiórkę miały Drużyny Bartoszowych i skautów, którzy walczyli na frontach I Wojny Światowej.

Podczas II wojny światowej niemieccy okupanci zburzyli pomnik. Szczęśliwie ocalała tablica, która po wojnie trafiła na odbudowany postument. Dodatkowo na szczycie zamontowano orła, odlanego w szczakowskiej odlewni. W ostatnich latach pod pomnikiem cyklicznie odbywają się uroczystości upamiętniające zwycięstwo grunwaldzkie, zainicjowane przez Towarzystwo Przyjaciół Miasta Jaworzna.

Foto: UM Jaworzno / Jaworzno.pl

Najnowsze

To Top