Sport i rekreacja

Jaworznianka wystąpi na igrzyskach!

Jaworznianka Patrycja Haręza, która na co dzień trenuje szermierkę na wózkach w barwach Victorii 1918, wystąpi na paraolimpiadzie w Tokio. Zawodniczka otrzymała powołanie do kadry paraolimpijskiej i będzie reprezentowała nasz kraj.

– Planowałam wziąć udział w Igrzyskach Tokio 2020, ponieważ było to moim jednym z większych marzeń od dnia, kiedy postanowiłam rozpocząć przygodę z szermierką. Byłaby to największa nagroda i wyróżnienie na uwieńczenie mojej ciężkiej pracy przez tyle lat. Nadal wierzę, że może się to spełnić i uda mi się wystąpić na paraolimpiadzie w Tokio – mówiła jeszcze rok temu Patrycja Haręza, jaworznicka szermierka. Teraz jej marzenie stało się rzeczywistością, a już za miesiąc jaworznianka w Tokio powalczy o medale na najważniejszej sportowej imprezie.

Trzecia na świecie

Patrycja Haręza już od wielu lat zalicza się do krajowej czołówki w szermierce na wózkach. Jaworznianka w przeszłości zdobywała wiele trofeów, regularnie nominowana była do nagród dla najlepszych sportowców Jaworzna. Obecny rok może być prawdziwym ukoronowaniem jej kariery. Szermierkę na wózkach Patrycja trenuje od 2008 lat. Jest wielokrotną medalistką Mistrzostw Polski oraz Pucharów Świata. Jej największymi dotychczasowymi sukcesami było wywalczenie dwóch brązowych medali na Mistrzostwach Świata w szabli kobiet, które odbyły się w Rzymie w listopadzie 2017 roku. Zawodniczka na podium znalazła się zarówno indywidualnie, jak i razem z drużyną. Wcześniej sięgnęła też po brąz podczas Mistrzostw Świata, które odbyły się w Eger w 2015 roku.

W ostatnich tygodniach jaworznicka szermierka ciężko pracowała i udowadniała, że zalicza się nie tylko do krajowej czołówki. Patrycja Haręza wystartowała w XIX edycji Pucharu Świata w szermierce na wózkach „Szabla Kilińskiego”. W zawodach organizowanych przez Integracyjny Klub Sportowy AWF Warszawa kroczyła od zwycięstwa do zwycięstwa, wygrała trzy walki eliminacyjne. Niestety w półfinale uległa reprezentantce Ukrainy i ostatecznie wywalczyła brązowy medal. Zawodniczka Victorii świetnie poradziła sobie także podczas rozgrywanych wcześniej Mistrzostw Świata w szermierce na wózkach. Podczas rywalizacji drużynowej Patrycja razem z koleżankami z reprezentacji sięgnęła po brązowy medal. Nasza zawodniczka walczyła również w szpadzie w kategorii B, gdzie zajęła wysokie 13. miejsce.

Trudna droga do olimpiady

Ostatnie dwa lata Patrycja Haręza poświeciła przygotowaniom do paraolimpiady. Od listopada 2018 roku brała udział praktycznie we wszystkich turniejach kwalifikacyjnych. Jak się okazało, dobre wyniki niekoniecznie jednak muszą przełożyć się na powołanie – ważna okazuje się też chociażby klubowa przynależność, czy inne pozasportowe kwestie. W pierwszym wariancie Patrycja nieoczekiwanie nie otrzymała powołania. Chociaż w swojej dyscyplinie zajmowała 13. miejsce w światowej klasyfikacji, do kadry trafiła zawodniczka z 22. lokaty. W tej sprawie interweniowali działacze klubowi, a dzięki wsparciu i zaangażowaniu wielu osób ostatecznie selekcjonerzy kadry zmienili zdanie i w reprezentacji Polski znalazło się także miejsce dla jaworznianki. W sumie na paraolimpiadzie w Tokio, która ma rozpocząć się 24 sierpnia, wystartuje 89 reprezentantów Polski, którzy powalczą w 12 dyscyplinach. Patrycja Haręza znalazła się w ekskluzywnym gronie 33 kadrowiczek. Już sam udział w paraolimpiadzie jest wielkim sukcesem, ale oczywiście apetyty na jak najlepszy wynik są ogromne. Trzymamy mono kciuki za reprezentantkę naszego miasta i kraju!

Tekst pochodzi z gazety EXTRA Jaworzno nr 15-2021

Najnowsze

To Top