Z miasta

Modelarskie święto w Jaworznie

Prawdziwa gratka czeka w najbliższych dniach na wszystkich miłośników modelarstwa. 11 września w Jaworznie rusza dwunasta edycja Festiwalu Modelarskiego.

Powoli staje się już tradycją, że na początku września do Jaworzna ściągają zdolni modelarze z całego kraju. Prezydent Miasta Jaworzna, Muzeum Miasta Jaworzno, Światowe Stowarzyszenie Lotników Polskich, Modelarnia Lotnicza w Jaworznie oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Jaworznie zapraszają w najbliższy weekend na XII Festiwal Modelarski.

– Celem Festiwalu jest promocja modelarstwa jako sposobu spędzania czasu wolnego, popularyzowanie modelarstwa wśród mieszkańców regionu, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży oraz wymiana doświadczeń między modelarzami w różnym wieku. Tradycyjnie odbędzie się konkurs modeli kartonowych i plastikowych o Puchar Prezydenta Miasta Jaworzna, warsztaty modelarskie dla dzieci i młodzieży oraz modelarzy już posiadających pewne doświadczenie. Będzie tradycyjnie giełda i wiele innych atrakcji – zapowiadają organizatorzy.

Festiwal Modelarski w Jaworznie ma charakter konkursu-wystawy. Jest imprezą otwartą i mogą w nim uczestniczyć modelarze indywidualni i zrzeszeni. Uczestnik zawodów może zgłosić cztery modele w każdej klasie. Dokumentacja modelarska nie jest wymagana. Zgłoszony model może być jednak zaopatrzony w dokumentację, którą mogą stanowić: instrukcja budowy i malowania zawarta w zestawie lub dodatkowe materiały dokumentujące wykonane w modelu zmiany, przeróbki itp. Posłuży ona w wypadku kwestii dyskusyjnych oraz do oceny w klasie otwartej.

Podobnie jak w latach ubiegłych organizatorzy zaprezentowali kategorie specjalne a odnoszące się do wydarzeń, których rocznice obchodzimy w roku 2021. W tym roku przypada 80. rocznica oblotu samolotu bombowego Avro Lancaster – w tej kategorii mogą startować modele kartonowe i plastikowe tego bombowca we wszystkich skalach. W każdej kategorii przyznane zostaną wyróżnienia i okolicznościowe dyplomy. Dodatkowo zostaną wręczone nagrody specjalne, a wśród nich: Puchar Prezydenta Miasta Jaworzna – za najładniejszy model konkursu, Puchar Światowego Stowarzyszenia Lotników Polskich – za najlepiej wykonany model samolotu Polskiej Konstrukcji, Nagroda im. Karola Pniaka – za najlepiej wykonany model samolotu, na którym latali, walczyli Polacy, Puchar „Per Aspera Ad Astra” oraz wiele innych.

Podczas festiwalu można będzie podziwiać wystawę efektownych modeli i być może przy okazji zarazić się pasją modelarstwa. W tym roku festiwal odbywać się będzie w dniach 11 i 12 września w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 3 im. Jana Pawła II, przy ul. Północnej 9a w Jaworznie. W sobotę od godziny 9:00 przyjmowane będą modele i trwać będzie giełda modelarska. Zawody ruszą o 14:00, od tej godziny też będzie można zwiedzać ekspozycję. Na niedzielę na godziny od 9:00 do 13:00 zaplanowano wystawę pokonkursową, a także giełdę modelarską i imprezy towarzyszące. Zwycięzców konkursu poznamy w niedzielę około godziny 14:00.

Najnowsze

To Top