Z miasta

Jaworzno będzie świętowało

W tym roku mija 120 lat od tego, jak Jaworzno otrzymało prawa miejskie. Z tej okazji w mieście odbywa się wiele ciekawych wydarzeń. Jesienią prezydent Miasta Jaworzna Paweł Silbert zaprasza na spotkania związane z historią naszego miasta.

Chociaż historia Jaworzna sięga przełomu XII i XIII wieku, to prawa miejskie udało się wywalczyć dopiero na początku XX wieku, po latach intensywnej industrializacji i rozwoju. Dokładnie 21 września 1901 roku ustawę o prawach miejskich dla Jaworzna podpisał cesarz Franciszek Józef I, miasto wtedy bowiem znajdowało się pod zaborem austriackim. Pierwszym burmistrzem miasta Jaworzna został Franciszek Schattanek.

Z okazji przypadającej w tym roku 120. rocznicy nadania praw miejskich w mieście organizowane są liczne wydarzenia. Główne obchody rozpoczną się 16 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie, gdzie odbędzie się spotkanie promujące wydawnictwo „Jaworznicki Słownik Biograficzny, cz. I”, które przybliża osobistości, które wywarły wpływ na rozwój Jaworzna. 21 września zaprezentowany zostanie jaworznicki banknot kolekcjonerski wydany z okazji 120-lecia Jaworzna. Jego prezentacja odbywać się będzie na Podłężu w Sali Audytoryjnej Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Wrześniową kulminacją obchodów będzie zaplanowana na 26 września na godzinę 18:00 uroczysta Gala Koncertowa. Na Hali Widowiskowo-Sportowej wystąpi Orkiestra Kameralna Archetti, Orkiestra eM Band oraz soliści. Bezpłatne wejściówki na to wydarzenie można będzie odbierać od 10 września w siedzibie ATElier Kultury przy ul. Mickiewicza 2. W październiku do Jaworzna zjadą się naukowcy, którzy wezmą udział w konferencji naukowej „Jaworzno – kierunek dziedzictwo (tożsamość, zabytki, kultura)”. Wydarzenie to organizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Miasta Jaworzna, przy współpracy z Muzeum Miasta Jaworzna i ATElier Kultury w Jaworznie odbywać się będzie 21 października o godzinie 10:00 na Sali Teatralnej przy ul. Mickiewicza 2.

W obchody 120-lecia wpisywać się będą także imprezy towarzyszące. 10 listopada w Sali Teatralnej Młodzieżowego Domu Kultury na Osiedlu Stałym odbędzie się uroczystość nadania wyższego stopnia oficerskiego lotnikowi śp. Karolowi Pniakowi połączona z projekcją filmu „Kosa” oraz wystawą pamiątek. Dzień później podczas Narodowego Święta Niepodległości w Kolegiacie św. Wojciecha i Katarzyny w Centrum miasta odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny oraz mieszkańców. Program obchodów uzupełniają także liczne wystawy, spotkania, lekcje multimedialne, warsztaty plastyczne i inne wydarzenia, których inicjatorami są jednostki kultury, organizacje, stowarzyszenia, placówki edukacyjne, mieszkańcy Jaworzna.

Najnowsze

To Top