Sport i rekreacja

Igor Woźniak z brązowym medalem

Reprezentacja Polski rewelacyjnie spisała się podczas rozgrywanych w Krakowie Mistrzostw Europy w AMP Futbolu i wywalczyła brązowy medal. Jednym z ogniw zespołu był także jaworznianin Igor Woźniak.

Amp futbol w ostatnich latach zyskuje na popularności i trudno się temu dziwić, jest to bowiem sport wyjątkowo widowiskowy. W dużej mierze bazuje na przepisach piłkarskich, z tym że na murawie rywalizują piłkarze z niepełnosprawnością – zwykle po jednostronnej amputacji kończyny dolnej w przypadku graczy z pola lub kończyny górnej u bramkarzy. Mecze trwają 2×25 minut. Dyscyplina rozwija się dynamicznie, stale przybywa zawodników, powstaje coraz więcej klubów i reprezentacji. Do reprezentacji Polski powoływany jest także regularnie Igor Woźniak z Jaworzna, który ostatnio mógł z kolegami z kadry świętować duży sukces.

Brąz dla Polski

W ostatnich dniach w Krakowie rozgrywana była najważniejsza na naszym kontynencie amp futbolowa impreza – Mistrzostwa Europy. Na trzech stadionach – Cracovii, Garbarni i Prądniczanki rywalizowały najlepsze ekipy na starym kontynencie. Wśród nich nie zabrakło także reprezentantów Polski. Na pierwszym etapie rozgrywek 14 zespołów rywalizowało w czterech grupach. Polska trafiła do grupy razem z Hiszpanią, Izraelem i Ukrainą. Na inaugurację całej imprezy Biało-Czerwoni pewnie 3:0 pokonali Ukrainę, a w kolejnym spotkaniu rozgromili 8:0 reprezentacje Izraela. W meczu o pierwsze miejsce w grupie Polacy zremisowali 1:1 z Hiszpanami. Polska z drugiego miejsca awansowała do ćwierćfinału, gdzie na obiekcie Prądniczanki pokonała 2:0 Francję. Dramatyczny przebieg miało półfinałowe spotkanie z Hiszpanią, w którym nasza reprezentacja ostatecznie uległa 1:2. Hiszpanie potem w finale zostali rozgromieni przez reprezentację Turcji w stosunku 6:0. W meczu o brązowy medal Polacy z Igorem Woźniakiem w bramce mierzyli się z Rosją. Po zaciętym spotkaniu i złotej bramce Jakuba Kożucha udało się pokonać rywali ze wschodu i wywalczyć brązowy medal.

Bramkarz na medal

Swoją ważną rolę w turnieju odegrał także jaworznianin Igor Woźniak, który świetnie bronił w meczu decydującym o wywalczeniu medalu. Igor na co dzień jest zawodnikiem amp futbolowego zespołu Wisły Kraków. Mimo zaledwie 19 lat prezentuje świetne umiejętności i regularnie bywa powoływany do narodowej kadry. Igor urodził się bez prawej ręki, ale dzięki mądremu podejściu rodziców szybko uczył się samodzielności i nie było to dla niego przeszkodą w codziennym życiu. – Tak naprawdę często zapominam, że nie mam tej ręki. Po tylu latach znalazłem taki sposób na życie, że brak ręki mi nie przeszkadza. Brak ręki nie uważam za słabość, ale za dar. Nauczyłem się walczyć z własnymi słabościami, poznałem wielu wspaniałych ludzi, zwiedziłem tyle świata, że za żadne skarby tego bym nie zmienił – przyznaje. Już od dzieciństwa można się było spodziewać, że sport jest Igorowi pisany. Już jako sześciolatek wykazywał zainteresowanie sportem i był wspierany w tym przez rodziców i dziadka. Swoją karierę rozpoczynał nie jako piłkarz, ale walcząc na matach. Na początek trafił na treningi ju-jitsu w jaworznickim klubie Satori. Pod okiem trenera Łukasza Proksy szybko robił postępy, a brak ręki nie przeszkadzał mu w wygrywaniu walk i sięganiu po trofea. Zdołał nawet wywalczyć wicemistrzostwo Śląska w tej dyscyplinie. Co ciekawe w szkole trafił także do klasy sportowej, gdzie grał w… siatkówkę. W 2013 roku doznał poważnej kontuzji obojczyka, która mocno skomplikowała życie i przerwała karierę w sportach walki. To jednak był pewien przełom, a Igor zaczął szukać dla siebie innego wyjścia. Przez dwa lata trenował piłkę nożną w barwach Ciężkowianki i grywał na pozycji środkowego obrońcy. W międzyczasie dowiedział się o możliwości trenowania amp futbolu. W tej dyscyplinie bramkarze pozbawieni są właśnie górnej kończyny, to więc wydawało się idealnym rozwiązaniem. Najbliższym klubem, gdzie można było wówczas uprawiać amp futbol była Husaria Kraków. To właśnie w jej barwach Igor sięgał po tytuły Mistrza Polski, a w 2016 roku po raz pierwszy został powołany do reprezentacji kraju. W ubiegłym roku Husaria Kraków została przejęta przez Wisłę Kraków, której Igor od dzieciństwa kibicuje. Teraz już grywa w koszulce z Białą Gwiazdą na piersi.

Powołanie do kadry narodowej na Mistrzostwa Europy była dla jaworznickiego piłkarza dużym przeżyciem i wyróżnieniem. Igor był najmłodszym z powołanych bramkarzy. – My bramkarze musimy być trochę szaleni. Zwłaszcza broniąc jedną ręką. Nie ma jednak trudności – są wyzwania – przyznawał w reportażu TVP Sport. Swoją szansę otrzymał w meczu decydującym o medalu – z Rosją. Jaworznianin spisał się świetnie, zaliczył niezłe obrony i zachował czyste konto. Po wygranej 1:0 mógł świętować wywalczenie brązowego medalu na EURO. – Udało się wygrać mecz z klasowym przeciwnikiem, jesteśmy z tego bardzo zadowoleni. Jest to mój debiut na wielkiej imprezie. Chciałbym podziękować całemu sztabowi. Myślę, że tworzymy fajną pakę i dziękuję, że dostałem szansę zagrać w takim meczu. Zagrać przed taką publicznością o brązowy medal to coś wspaniałego – mówił na gorąco po spotkaniu na antenie TVP Sport Igor Woźniak. Igor jest jeszcze młodym zawodnikiem i chociaż już teraz sięga po duże sukcesy, to jeszcze ma przed sobą całe życie. Także życiowo jest bardzo poukładany i poważnie myśli o przyszłości. Jest tegorocznym maturzystą, pracuje jako trener, chce też studiować psychologię sportu. Patrząc na to, jak rozwija się sportowo, można chyba śmiało powiedzieć, że brązowy medal Mistrzostw Europy to dla Igora dopiero pierwszy krok w sportowej karierze i jeszcze nie raz pokaże swoje umiejętności także na arenie międzynarodowej. Gratulujemy medalu i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy!

Foto: AMP Futbol Polska / mat. pras.

Najnowsze

To Top