Edukacja

Tauron wyłonił wykonawcę remontu szkoły

Remont Szkoły Podstawowej numer 20 w Byczynie nareszcie będzie mógł w pełni wystartować. Tauron wyłonił wykonawcę prac i w najbliższych dniach podpisze umowę.

Szkoła Podstawowa nr 20 w Byczynie już od listopada 2018 roku pozostaje pusta i czeka na generalny remont. Po tym, jak praktycznie z dnia na dzień w wyniku szkód górniczych cały budynek szkoły osiadł gwałtownie i nierównomiernie, a w murach obiektu pojawiły się potężne spękania, placówka stała się niezdatna do użytkowania. Uczniowie musieli przenieść się do budynku przy ulicy Sportowej, a placówka została zamknięta do odwołania.

Przez długi czas nie było wiadomo, czy uczniowie w ogóle będą mogli powrócić do tego budynku, zniszczenia były bowiem spore. Dopiero badania ekspertów potwierdziły, że można wykonać remont i przywrócić placówce jej funkcję. Tauron ostatecznie podpisał z gminą ugodę, na mocy której zobowiązał się do naprawienia szkód oraz zaprzestania w tym rejonie eksploatacji górniczej, która mogłaby doprowadzić do ponownych uszkodzeń. Pierwszym etapem przygotowań do remontu były prace gruntowe, podczas których firma Geo-Industrial S.A. Wzmocniła i uszczelniła górotwór. Teraz prace będą mogły przenieść się już bezpośrednio do budynku. Zarząd Tauron Wydobycie poinformował w piątek (5 listopada), że udało się rozstrzygnąć przetarg na wybór wykonawcy, który naprawi budynek Szkoły Podstawowej nr 20. – W przeprowadzonym postępowaniu wpłynęły cztery oferty, z których wyłoniony został generalny wykonawca. W najbliższych dniach zostanie podpisana stosowna umowa, a w kolejnym etapie wykonawca rozpocznie kompleksowy remont budynków oraz otoczenia szkoły. Zakończenie robót planowane jest przed rozpoczęciem roku szkolnego 2022/2023 – informuje spółka.

Do zakończenia prac uczniowie nadal będą korzystać z budynku przy ulicy Sportowej. Tauron tymczasem nadal będzie finansował transport dzieci do tymczasowej siedziby szkoły i dofinansuje przygotowanie posiłków. Umowa zostanie podpisana w najbliższych dniach. Zgodnie z jej ustaleniami, wykonawca będzie miał 9 miesięcy na wykonanie remontu. Jeżeli wszystkie prace pójdą zgodnie z planem, to jest szansa, że we wrześniu 2022 roku dzieci z Byczyny będą mogły wrócić do nauki w swojej dzielnicy.

Najnowsze

To Top