Z miasta

Kosze przystankowe niczym kontenery?

Marzysz o czystym publicznym miejscu? Nie chcesz podczas czekania na autobus oglądać śmieci wysypujących się z kosza przystankowego? Nie ma problemu. Służby odpowiedzialne za czystość i sprzątanie miasta regularnie i zgodnie z harmonogramie wykonują swoje zadanie z zakresu opróżniania koszy ulicznych. Jednak przy udziale mieszkańców i zmianie nawyków może być jeszcze lepiej.

Organizacja opróżniania koszy ulicznych to jeden z elementów kompleksowego systemu dbania o porządek i czystość w naszym Jaworznie. Na terenie miasta znajduje się około 2 000 koszy Miejskich zlokalizowanych na przystankach, wzdłuż chodników i ciągów pieszo-rowerowych, a także w parkach, na skwerach miejskich, placach zabaw i przy zabudowie wielorodzinnej. W zależności od miejsca i natężenia ruchu, odpadki z ulicznych koszy są usuwane co najmniej raz na dobę. Jednak służby sprzątające nie są w stanie reagować i być we wszystkich miejscach równocześnie. Więc nie rzadko sami mieszkańcy muszą również czuć odpowiedzialność za zachowanie czystości i porządku we wspólnych przestrzeniach publicznych.

W naszej niespełna miesięcznej działalności w zakresie oczyszczani miasta, w tym opróżniania koszy przystankowych i ulicznych, zauważyliśmy, że notorycznie (zwłaszcza po weekendzie) kosze miejskie są traktowe jak kontenery na odpady, do których trafiają zamiast drobnych odpadków, pełne worki ze śmieciami. Są one tam wyrzucane w drodze na przystanek bądź parking, gdyż do kontenera jest nie po drodze. W ten sposób świeżo posprzątane miejsca i opróżnione kosze znów staję się pełne, wpływając negatywnie na estetykę naszego miasta – mówi rzecznik Wodociągów Jaworzno Sławomir Grucel.

Aby mieszkańcy chętniej korzystali z koszy ulicznych, a śmieci nie lądowały na chodnikach i zieleńcach, pamiętajmy, że kosz parkowy, przystankowy i uliczny to nie kontener na odpady. Nie pomieści on odpadów z całego gospodarstwa domowego. Do tego służą kontenery na odpady zlokalizowane w wiatach na osiedlach oraz pojemniki, w które wyposażone zostały budynki jednorodzinne.

Najnowsze

To Top