Z miasta

Rekordowy finał WOŚP

Za nami 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Orkiestra po raz kolejny zebrała rekordową kwotę, a swój udział w tym mieli także jaworznianie. Jaworznicki sztab zebrał w sumie ponad 240 000 złotych.

W niedzielę już po raz 30 grała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Mimo upływu lat fundacja nie traci na impecie i wciąż potrafi poruszać serca i skutecznie zbierać środki na wsparcie opieki zdrowotnej. Finały WOŚP już na dobre wpisały się w kalendarz styczniowych imprez i trudno wyobrazić sobie początek roku bez zbiórki połączonej ze świetną zabawą. W tegoroczny finał zaangażowanych było blisko 120 tys. wolontariuszy w Polsce i na świecie. Tym razem finał przebiegał pod hasłem „Przejrzyj na oczy”, nawiązującym do celu zbiórki, z której środki przeznaczone będą na zakup sprzętu dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Warto dodać, że przez 29 lat Fundacja WOŚP zebrała ponad 1,5 mld zł i kupiła ponad 67 tys. urządzeń medycznych.

Co roku WOŚP bije kolejne rekordy i nie inaczej było i tym razem. – 136 282 325 zł to kwota deklarowana na zakończenie 30. Finału WOŚP! To więcej, niż w ubiegłym roku! Czy więc Fundacja WOŚP znów pobiła rekord? Tak, jeśli chodzi o kwotę deklarowaną, natomiast na ostateczny wynik zbiórki musimy jeszcze poczekać – informują przedstawiciele fundacji. Kwota na koniec finału jest o niemal 9 milionów większa niż rok wcześniej. Do fundacji dopiero zaczynają spływać kolejne środki. Ostateczne wynik zbiórki poznamy za kilka tygodni, ale wiele wskazuje na to, że będzie to kolejny rekord.

Jaworzno znów rekordowe

Jaworznianie po raz kolejny bardzo mocno włączyli się w finał WOŚP, a jaworznicki sztab przygotował sporo atrakcji i prowadził intensywną zbiórkę. Na ulicach miasta można było spotkać wielu wolontariuszy, którzy wyposażeni w tradycyjne puszki kwestowali na rzecz Orkiestry. Dorzucić można było się także nie wychodząc z domu – a to za sprawą wirtualnych eSkarbonek. Jak informuje jaworznicki sztab, w tym roku do puszek wolontariusze zebrali rekordową kwotę 137 318,89 zł. Do tego dochodzi jeszcze 37 217 zł z eSkarbonek (a ostateczna kwota może być jeszcze większa). Podobnie jak przed rokiem najskuteczniejszym wolontariuszem okazał się Kuba Dygoń, który kwestował razem z siostrą i tatą i zebrał do puszki 5 728,84 zł. W elektronicznej zbiórce najskuteczniejsza okazała się Emma Michael, która zebrała w eSkarbonce 5 585 zł, a do tego dołożyła 540,89 zł w puszce.

Jak zawsze ważnym punktem finału były aukcje prowadzone przez jaworznicki sztab. Tradycyjnie największą kwotę uzyskano za rondo w centrum miasta, które od wielu lat na licytację przeznacza prezydent Jaworzna. Walka była zacięta i ostatecznie zatrzymała się na kwocie 33 300 zł. To nieco więcej niż przed rokiem i trzecia co do wysokości kwota uzyskana z możliwość nadania nazwy rondu. Co ciekawe już po raz ósmy z rzędu triumfatorem licytacji okazał się Jakub Bochenek z firmy Tuban, który znów na ostatniej prostej pokonał konkurentów. Oprócz ronda jaworznickie aukcje miały jeszcze jeden hit – konstrukcję drewnianą domu do 35 m2 Wood Core House, za którą udało się uzyskać 21 300 zł. Poza tym trzy aukcje przekroczyły kwotę 1000 zł. Dwie koszulki Wisły Kraków – z autografami poszły za 1 625 zł i 1 275 zł, a za miesiąc treningów z trenerem personalnym Przemkiem Starzyckim zapłacono 1 375 zł. W sumie z wszystkich aukcji udało się uzbierać łącznie 67 118,24 zł. Według informacji z niedzieli wieczorem, w sumie jaworznicki sztab zebrał łącznie 241 654,13 zł, czyli wyraźnie więcej niż przed rokiem.

Finałowe atrakcje

Podczas finału w Jaworznie działo się sporo, a Orkiestra po raz kolejny udowodniła, że można działać ponad podziałami i wspólnie robić coś dla większego dobra. W tym roku głównym centrum jaworznickiego WOŚP stał się klub Gravitacja w Galenie, gdzie odbywało się najwięcej imprez. Maraton zumby, prezentacja sztuk walki, gimnastyki, pokaz mody – to tylko część z wydarzeń przygotowanych dla jaworznian. Specjaliści uczyli pierwszej pomocy, można było też dołączyć do bazy DKMS. Wieczór zamykał efektowny pokaz grupy Dyemotion. przygotowany przez Mariana Folgę i Agatę Bochenek.

Nie mogło też zabraknąć koncertów – zarówno w Jazz Clubie Muzeum, jak i Steel Virgin można było posłuchać świetnej muzyki. Do zabawy włączyły się jaworznickie Morsy, które kwestowały podczas tradycyjnej kąpieli. W zimnej wodzie można się także było zanurzyć wieczorem w centrum miasta, w specjalnym basenie przygotowanym przez strażaków z OSP.

Jaworznianie uczestniczyli też w ogólnokrajowych akcjach. Jedną z ciekawszych inicjatyw była kolarska sztafeta – Rowerowy Maraton Wisła 1200. Jej uczestnicy – głównie rowerowi ultramaratończycy – przemierzali trasę z Gdańska wzdłuż Wisły aż do położonej w Beskidzie Śląskim Wisły. Mimo trudnych warunków udało się pokonać 1200 kilometrów i zebrać ponad 20 000 zł do eSkarbonki. Wśród uczestników był też jaworznianin Dawid Domagalski. – Moja praca w sztafecie na odcinku Kraków – Oświęcim wykonana. Łączny dystans wyniósł 101km (choć z dojazdami faktycznie 107 km). Dziękuję całej ekipie rowerowej za świetną zabawę i emocje do zobaczenia na rowerowych szlakach, może przy okazji innych akcji charytatywnych – mówił po trasie.

Imprezy związane z WOŚP zaczęły się zresztą już wcześniej. W sobotę można było wziąć udział w rajdzie nordic walking i biegu wokół Sosiny. Dzieci mogły za to bawić się na barwnym balu w Gravitacji. Finał WOŚP od zawsze oprócz zbiórki oznaczał też świetną zabawę i tej – także w tym roku nie brakowało.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od trzech dekad łączy ludzi i pomaga potrzebującym, a kolejne finały tylko to potwierdzają. – Bez względu na to, czy był to Twój 30. Finał, czy pierwszy, czy wrzuciłeś do puszki, czy wybrałeś bardziej nowoczesną metodę płatności, może bawiłeś się na koncercie, a może w domu, albo spędziłeś ten dzień w Polsce lub poza granicami kraju – DZIĘKUJEMY! To niezwykle wzruszające i piękne, że kolejny rok możemy wszyscy razem czerpać radość z pomagania i robić rzeczy wielkie! Jesteście niesamowici – mówią przedstawiciele Fundacji WOŚP.

Najnowsze

To Top