Edukacja

Duże wsparcie dla jaworznickich szkół

Ponad dwa miliony złotych trafią do szkół z Jaworzna w ramach inicjatywy „Laboratoria Przyszłości” realizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

2 108 300 złotych trafi w sumie do 23 jaworznickich placówek oświatowych. A to wszystko dzięki rządowemu programowi „Laboratoria Przyszłości”. Celem inicjatywy jest wsparcie szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Dzięki temu szkoły mają stać się nowoczesne, zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. – Laboratoria Przyszłości to program, dzięki któremu każdy uczeń ma mieć dostęp do zestawu technologii i technik, które są zasobami interesującymi, ciekawymi. Każdy młody człowiek to nieoszlifowany diament, bez wsparcia nie rozwinie swojego potencjału – mówi premier Mateusz Morawiecki. Program działa od września 2021 roku i cieszy się sporą popularnością, a ostatnio został jeszcze rozszerzony. Wsparcie w ramach inicjatywy może być przeznaczone na zakup innowacyjnych pomocy dydaktycznych – od drukarek 3D, przez gogle wirtualnej rzeczywistości po narzędzia do prac ręcznych, czy sprzęt do nagrań i obróbki dźwięku i wideo. Szkoły mogą wybierać z ponad 200 rodzajów wyposażenia, których katalog jest efektem szeroko zakrojonych konsultacji.

Warto tutaj dodać, że placówki oświatowe nie muszą wnosić wkładu własnego, co mogłoby być sporą barierą. W Jaworznie w tej edycji z programu „Laboratoria Przyszłości” skorzystają 23 szkoły. – Cieszę się, że tak ogromne środki trafią aż do 1216 szkół w regionie. Pozwoli to na odpowiednie doposażenie pracowni i zakup najnowocześniejszego sprzętu, co często nie byłoby możliwe bez dodatkowego wsparcia finansowego. Dzięki takim pomocom dydaktycznym, jak na przykład drukarki 3D czy okulary VR, uczniowie będą mogli w szkołach odkrywać oraz rozwijać swoje pasje i umiejętności – mówi Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

W ostatnich miesiącach jaworznickie placówki oświatowe mogły liczyć na dodatkowe rządowe środki. W marcu Jaworzno pozyskało 2,7 miliona złotych na modernizację budynków jednostek oświatowych w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych. Z kolei w ramach Programu Inwestycji Strategicznych gmina pozyskała niemal 30 milionów na celu poprawę efektywności energetycznej w budynkach oświatowych w mieście poprzez m.in. montaż instalacji odnawialnych źródeł energii i wykonanie termomodernizacji budynków. To wszystko przekłada się na warunki, w jakich uczą się dzieci. Poza tym dzięki projektowi Ministerstwa Edukacji i Nauki w Geosferze przy współpracy z Centrum Nauki Kopernik powstaje Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA), która również ma pobudzać u młodych ludzi zainteresowanie nauką.

Najnowsze

To Top