Z miasta

Nie żyje Mieczysław Kijowski

W poniedziałek 21 lutego zmarł Mieczysław Kijowski – lokalny społecznik zaangażowany w życie miasta, a szczególnie swojej dzielnicy – Starej Huty.

Mieczysław Kijowski od urodzenia mieszkał w Jaworznie i związany był ze Starą Hutą. Przez lata związany był z górnictwem – był jednym z pierwszych absolwentów Technikum Górniczego w Jaworznie, a następnie kończył studia na krakowskiej AGH. Pracował na kopalniach, pnąc się przez kolejne stopnie awansu zawodowego, za swoja prać był wielokrotnie nagradzany. Od 1995 roku przebywał na emeryturze. Lubił angażować się w działania społeczne na rzecz rozwoju miasta. W latach 80. XX wieku razem z kolegami założył Komitet Gazyfikacji Starej Huty. Był przewodniczącym Rady Osiedlowej, angażował się w plany przebudowy dróg w dzielnicy i nadawanie Starej Hucie nowego oblicza. Udzielał się w licznych organizacjach pozarządowych m.in. w drużynie Harcerskiego Kręgu Seniorów nr 2 Szczakowa, Stowarzyszeniu Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych, Polskim Stowarzyszeniu Diabetyków Oddział Jaworzno, Stowarzyszeniu Emerytów, Rencistów i Inwalidów „WIGOR”.

W ostatnich latach walczył o pamięć mieszkańców Starej Huty zamordowanych podczas II wojny światowej przez hitlerowców. Dzięki jego inicjatywie rondo przy zbiegu ulic Fabrycznej i Mikołaja Reja otrzymało nazwę XX Batalionu Szturmowego Armii Krajowej. Na rondzie ulokowano dodatkowo obelisk z tablicą pamiątkową. Zawsze był bardzo ciekawy świata i chętnie podróżował – ze swoją małżonką zwiedził sporą część Europy i Afryki. – Zawsze chciałem być w otoczeniu ludzi przyjaznych, dla których mogę coś zrobić, wnieść trochę serca, ciepła przyjacielskiego, humoru i pomóc w rozwiązywaniu problemów – mówił przed laty w jednym z wywiadów. W kwietniu skończyłby 79 lat. Bliskim i rodzinie zmarłego składamy głębokie wyrazy współczucia.

Najnowsze

To Top