Edukacja

Uczelnia dla medyków w Jaworznie

Przyszli lekarze i pielęgniarki od nowego roku akademickiego będą mogli uczyć się także w Jaworznie. We wtorek (22 lutego) został podpisany list intencyjny między Gminą Miasta Jaworzna a Wyższą Szkołą Techniczną w Katowicach Wydziałem Nauk Medycznych im. prof. Zbigniewa Religi. Dzięki umowie medycy będą mogli studiować i odbywać praktyki w naszym mieście.

Jaworzno ma długie tradycje w szkoleniu kadr medycznych. Przez ponad trzy dekady w mieście Państwowe Liceum Medyczne i Zespół Szkół Medycznych wykształciły niemal dwa tysiące osób pracujących w zawodach pielęgniarskich. Po likwidacji średnich szkół medycznych powstała spora luka, a tymczasem zapotrzebowanie na pracę medyków jest ogromne. Teraz w mieście znów kształcić się będą przyszli lekarze i pielęgniarki. W Jaworznie w najbliższych miesiącach powstanie Punkt Dydaktyczny Wydziału Nauk Medycznych im. prof. Zbigniewa Religi, w którym prowadzone będą zajęcia w zakresie kształcenia lekarzy i pielęgniarek. List intencyjny w tej sprawie podpisali we wtorek prezydent Jaworzna Paweł Silbert i Rektor Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach prof. Aleksander Ostenda.

Studia już jesienią

To bardzo dobra informacja dla studentów z Jaworzna i okolicznych miejscowości, którzy będą mogli teraz kształcić się również w naszym mieście. Miasto zyska wykształcone kadry, a może też przyciągnąć młodych wykształconych ludzi z innych terenów, którzy być może z czasem osiedlą się tutaj. Zgodnie z podpisanym listem intencyjnym studenci będą korzystali z miejskiej infrastruktury oświatowej. Zajęcia teoretyczne odbywać się będą w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 3 na ul. Północnej. Z kolei praktyki prowadzone będą w przychodniach Zespołu Lecznictwa Otwartego i Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie. Gmina i uczelnia zadeklarowały, że będą wspierać swoje działania oraz aktywnie współpracować w zakresie pozyskiwania środków unijnych oraz zewnętrznych z wykorzystaniem ich na działania w obszarze zdrowia.

Medyczne studia w Jaworznie ruszą już jesienią. Nabór na oba kierunki – lekarski i pielęgniarstwo – na rok akademicki 2022/2023 ma rozpocząć się 9 maja. Szczegółowe informacje dotyczące studiów w jaworznickim Punkcie Dydaktycznym Wydziału Nauk Medycznych im. prof. Zbigniewa Religi Wyższej Szkoły Technicznej, można uzyskać w Dziale Rekrutacji Wyższej Szkoły Technicznej, w godz. od 9:00 do 15:00, pod numerami telefonów: 32 60 72 440, 885 105 700 i 609 848 998, oraz mailowo: rekrutacja@wst.com.pl, aleksandra.ogonowska@wst.pl.

Paweł Silbert, Prezydent Jaworzna:

– Ostatnie dwa lata pokazały nam, jak ważne jest kształcenie w zawodach medycznych. Pandemia zweryfikowała jakie potrzeby i wyzwania stoją przed służbą zdrowia. Tym bardziej cieszę się, że w Jaworznie zlokalizuje się uczelnia kształcąca lekarzy i pielęgniarki. Wyższa Szkoła Techniczna wybrała Jaworzno, jako miejsce z odpowiednią infrastrukturą, zapleczem i załogą do kształcenia medyków. To ważne dla Jaworzna, miasta z tradycją kształcenia w tym kierunku, które przez 33 lat istnienia Państwowego Liceum Medycznego, a później Zespołu Szkół Medycznych, wykształciło blisko dwa tysiące osób w zawodach pielęgniarskich.

Prof. Aleksander Ostenda, Rektor Wyższej Szkoły Technicznej

– Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach to nowoczesna uczelnia wykorzystująca wszelkie możliwości, jakie daje dzisiejszy zaawansowany świat, dbająca jednocześnie o jakość kształcenia a także o polskie tradycje i wartości. Mottem naszej uczelni są słowa Konfucjusza: „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem”. Jestem przekonany, że nasi przyszli studenci, a potem absolwenci, którzy będą kształcić się w jaworznickim Punkcie Dydaktycznym Wydziału Nauk Medycznych im. prof. Zbigniewa Religi, będą wyróżniać się na rynku pracy swoją wiedzą, umiejętnościami i odpowiedzialnością, a dla pracodawcy będą cennym specjalistami.

Foto: UM Jaworzno

Najnowsze

To Top