Sport i rekreacja

Ruszają piłkarskie rozgrywki

Po długiej zimowej przerwie do gry o ligowe punkty powracają powoli piłkarze z niższych lig. Już w najbliższy weekend Szczakowianka rozpocznie IV-ligowe zmagania, a tydzień później do walki w okręgówce powrócą Zgoda i Victoria 1918.

Zimowa przerwa w rozgrywkach zawsze oznacza dla kibiców długi rozbrat z futbolem. Sparingi nie są w stanie zastąpić spotkań o stawkę, ale na szczęście okres przygotowawczy dobiega już końca. W najbliższych tygodniach zespoły z Jaworzna powrócą na ligowe boiska.

Przygotowania na piątkę z plusem

Wyjątkowo spokojnie przebiegał okres przygotowawczy dla Szczakowianki. Można śmiało powiedzieć, że wszystko przebiegało zgodnie z planem, a zespół prezentował się nawet lepiej niż można się było tego spodziewać. W ostatnich latach podczas letnich i zimowych przerw regularnie dochodziło do wymiany większej części składu. Tym razem było jednak zupełnie inaczej, a kadra przeszła tylko drobne, kosmetyczne wręcz korekty. Biało-Czerwoni zdołali utrzymać skład z jesieni. Z zespołu odeszło w sumie tylko trzech zawodników – jeszcze po koniec rundy ze Szczakowianką rozstał się drugi bramkarz – Michał Jewuła, a zimą ekipę z Kościuszki opuścili Dacjan Strzelecki i Tomasz Wandzik. Do klubu udało się sprowadzić dwóch zawodników. Nowym drugim bramkarzem został Maciej Stanek z Gwarka Ornontowice, który w przeszłości grywał m.in. w rezerwach Piasta Gliwice. Poza tym z wypożyczenia do Górnika Mysłowice powrócił młody wychowanek klubu – Kacper Jaromin, który chce powalczyć o miejsce w pomocy. Taka stabilizacja pozwoliła na świetne zgranie zespołu, co owocowało już w trakcie zimowych przygotowań.

Szczakowianka zimą rewelacyjnie radziła sobie podczas meczów kontrolnych. Zespół wygrał wszystkie osiem sparingów, strzelając łącznie 31 bramek i tracąc zaledwie 5. Szczakowianka w tym czasie mierzyła się z kilkoma silnymi ekipami – w tym z III-ligową Odrą Wodzisław, którą rozgromiła 4:0, czy też wiceliderem IV ligi – GKS-em II Tychy, na boisku którego wygrała 3:2. Na dodatek podczas gier kontrolnych zespół prezentował sporo dobrej gry, co jest świetnym zwiastunem przed startem rozgrywek. Wygląda na to, że jaworznianie wyciągnęli wnioski z poprzedniej – mocno nieudanej wiosny i teraz mogą nawet stać się czarnym koniem rozgrywek. Co prawda awans jest raczej już poza zasięgiem Drwali, ale walka o miejsce na podium zdaje się całkiem realna i może dostarczyć sporo emocji.

Pierwszy mecz o stawkę Szczakowianka rozegra już w najbliższą sobotę, kiedy to o 11:00 na wyjeździe zmierzy się z Rozwojem Katowice. W Jaworznie Drwale pierwszy raz zagrają 19 marca, a na Stadionie Miejskim o 11:00 podejmować będą Unię Kosztowy.

Sparingi Szczakowianki:

 • 22.01 Unia Krapkowice 3:1
 • 29.01 Unia Oświęcim 3:0
 • 02.02 Zgoda Byczyna 8:0
 • 04.02 Górnik 09 Mysłowice 5:0
 • 12.02 GKS II Tychy 3:2
 • 19.02 Victoria Częstochowa 2:1
 • 26.02 Orzeł Łękawica 3:1
 • 05.03 Odra Wodzisław Śląski 4:0

Victoria przed rundą

Nieco mniej spokojnie było w Victorii 1918 Jaworzno, którą po całkiem udanej jesieni czekało kilka zmian. Do najważniejszej z nich doszło na początku roku – kiedy to stowarzyszenie stanęło przed koniecznością wyboru nowego zarządu. Po kilku walnych zgromadzeniach pełnienia funkcji prezesa podjął się Nikodem Ryś, który przed paroma laty jako wiceprezes współtworzył odradzającą się po kilku latach przerwy Victorię.

Nieco w cieniu zmian organizacyjnych drużyna krok po kroku zaczęła budować formę na rundę wiosenną. Po wyraźnie słabszym początku przygotowań zespół z czasem prezentował się coraz lepiej i w kolejnych meczach kontrolnych zaczął punktować. Victoria strzelała sporo bramek, ale jeszcze więcej traciła i to właśnie defensywa zdaje się być jej największym zmartwieniem przed startem rundy. Biało-Zieloni mają za sobą sześć sparingów, w których zaliczyli dwa zwycięstwa, dwie porażki i dwa remisy. W najbliższy weekend przejdą próbę generalną przed startem ligi, mierząc się w Jeleniu z CKS-em Czeladź.

Victoria po rundzie jesiennej zajmuje trzecie miejsce w tabeli i traci tylko dwa punkty do lidera. Wiosną Biało-Zieloni zapewne będą chcieli powalczyć o wygranie całych rozgrywek. Nie będzie to zadanie łatwe, szczególnie że kilka zespołów ostrzy sobie zęby na awans. Zapowiada się bardzo ciekawa runda. Pierwszy wiosenny mecz Victoria rozegra 20 marca, kiedy to przy Krakowskiej o 15:00 będzie podejmowała LKS Rajsko.

Sparingi Victorii 1918:

 • 25.01 MKS Trzebinia 1:6
 • 05.02 Pogoń Imielin 2:4
 • 12.02 Spójnia Osiek 2:2
 • 19.02 RKS Grodziec 1:1
 • 26.02 MKS Lędziny 4:1
 • 05.03 Przemsza Klucze 6:3

Zgoda z nowym trenerem

Zgoda, która wiosną toczyć będzie zaciętą walkę o utrzymanie w lidze okręgowej, poczyniła kilka kroków, by wzmocnić się i z nowymi siłami przystąpić do gry. Najpoważniejsza zmiana nastąpiła na stanowisku trenera. Dotychczasowy szkoleniowiec Łukasz Nowak odszedł do Unii Kosztowy, a w jego miejsce zatrudniono Pawła Olszowskiego. Nowy trener byczynian w przeszłości prowadził m.in. Fabloka Chrzanów, a z MKS-em Trzebinia wywalczył nawet awans do III ligi.

Także w kadrze zespołu doszło do kilku zmian. Prawdziwym hitem – przynajmniej na papierze – jest sprowadzenie zawodnika, który w przeszłości grywał w Ekstraklasie. Mowa oczywiście o Bartłomieju Chwalibogowskim, który w ostatnich latach grywał m.in. w Szczakowiance i Victorii. Co prawda doświadczony zawodnik stoi już na progu piłkarskiej emerytury, ale wciąż może być bardzo przydatny dla zespołu. Do zespołu powrócił Paweł Kalinowski, co powinno poprawić siłę ognia zespołu. Drużyna wzmocniła się też, sprowadzając Mateusza Śliwińskiego i Dominika Jedynaka z Bolesława Bukowno, a także Kacpra Wołocha w Victorii.

W meczach kontrolnych drużyna grała w kratkę. Byczynianie nie mieli zbyt wielu szans w starciach z rywalami z wyższych lig i tracili sporo bramek. Im jednak bliżej było ligi, tym lepiej wszystko wyglądało. Zespół rozegrał siedem pojedynków, zaliczając dwie wygrane, dwa remisy i trzy porażki. W najbliższy weekend Zgodę czeka jeszcze ostatni kontrolny pojedynek, który pozwoli sprawdzić formę zespołu na progu rozgrywek.

Zgoda po rundzie jesiennej zajmuje 12. miejsce w tabeli, ale ma tylko 2 punkty przewagi nad przedostatnim Fablokiem, dlatego też wiosną będzie musiała bardzo mocno walczyć o każde dodatkowe oczko. Po sezonie rozgrywki przechodzą reorganizację, a cała stawka jest mocno wyrównana, można więc spodziewać się emocji aż do ostatniej kolejki. Ligowe zmagania Żółto-Zieloni rozpoczną 19 marca, kiedy to na wyjeździe zmierzą się z Kalwarianką.

Sparingi Zgody:

 • 15.01 UKS Szopienice 1:1
 • 29.01 Unia Kosztowy 0:3
 • 02.02 Szczakowianka 0:8
 • 05.02 MKS Lędziny 0:4
 • 12.02 Górnik Wesoła 6:1
 • 26.02 Błyskawica Myślachowice 1:1
 • 05.03 Zagórzanka 3:1

Najnowsze

To Top