Biznes - inwestycje

Z Jaworzna także do Bukowna. Pociągiem

W poniedziałek, 14 marca, na tory wyjedzie pociąg relacji Kraków-Olkusz, który będzie zatrzymywał się także na stacji Jaworzno-Szczakowa. Będzie on kursował 6 razy dziennie w dni robocze. Tego samego dnia kursowanie rozpocznie pociąg między Jaworznem a Olkuszem przez Bukowno. Ten będzie jechał raz dziennie, także w dni robocze.

Od niedzieli, 13 marca, będzie obowiązywać nowy rozkład jazdy pociągów. Warto wspomnieć, że temat utworzenia pociągu pomiędzy Olkuszem i stolicą Małopolski dyskutowany jest od lat. Plany budowy łącznicy Pieczyska – Borowa Górka dały nadzieję na bezpośrednie połączenie kolejowe między wspomnianymi miastami. O budowie łącznicy kilkakrotnie pisaliśmy na łamach naszej gazety. To, co najważniejsze w tej inwestycji dla naszego miasta, to przystanek pasażerski przy Zalewie Sosina i – oczywiście – wygodne połączenie Jaworzna ze stolicą Małopolski. Wiele wskazuje na to, że połączenie kolejowe między Krakowem a Olkuszem jest potrzebne szybciej niż się wydaje, skoro w lutym podjęto decyzję o uruchomieniu bezpośredniego pociągu. Pociąg relacji Kraków – Olkusz będzie kursować w dni robocze 6 razy dziennie. Odjazdy są tak rozplanowane, żeby z połączenia kolejowego mogło skorzystać jak najwięcej osób – od rana do późnych godzin wieczornych. Natomiast połączenie kolejowe Jaworzno-Szczakowa – Olkusz będzie realizowane również w dni robocze, ale raz dziennie, w okolicach godz. 5:00 rano.

Wszystko wskazuje, że to dobry pomysł

Przejazd nowym pociągiem z Olkusza do Krakowa może potrwać o 15-20 minut dłużej niż jazda busem. Transport szynowy ma jednak znaczną przewagę nad drogowym – pojazd nie będzie miał opóźnienia z powodu korków. Na nowych pociągach, które w poniedziałek wyjadą na tory, skorzystają mieszkańcy Bukowna i Jaworzna. Wielu jaworznian (szczególnie mieszkających w północnej części miasta – bliżej dworca PKP w Szczakowej) jadąc do Krakowa preferuje podróż pociągiem. – Często jeżdżę do Krakowa i jeżdżenie do Centrum żeby przesiąść się na busa nie jest dla mnie wygodne. Zdecydowanie wolę jeździć pociągiem, bo mam blisko na dworzec. Poza tym w czasie jazdy lubię – jak to mówią – „rozprostować kości”, także pociąg jest dla mnie idealną opcją – mówi pani Aneta, mieszkanka Szczakowej. – W wakacje często jeżdżę z przyjaciółmi rowerem do Bukowna. Fajnie, że w razie czego będziemy mogli wrócić do Szczakowej pociągiem – dodaje. Jako ciekawostkę dodamy, że ostatni pociąg pasażerski między Bukownem a Jaworznem przejechał 13 lat temu.

Jaworzno zyska?

Obie relacje zapewnią naszemu miastu lepsze połączenie z Bukownem. Od kilkunastu lat podróżowanie między tymi sąsiadującymi miastami jest możliwe tylko samochodem. Były próby uruchomienia busów, które obsługiwałyby trasę Jaworzno – Bukowno, jednak przewoźnicy sami podejmowali decyzję, by nie kontynuować tych kursów. W przypadku pociągów, obsługujących większą liczbę pasażerów, kursy mogą okazać się bardziej opłacalne. Z samym Bukownem zyskamy aż 7 połączeń w ciągu dnia. Nowy rozkład pociągów będzie obowiązywał od 13 marca do 11 czerwca 2022 r.

Najnowsze

To Top