Kultura i rozrywka

Wylęgarnia rozstrzygnięta!

Znamy już wyniki dwunastej odsłony konkursu „Wylęgarnia”. W piątek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie podczas uroczystej gali nagrodzono autorów zwycięskich prac.

„Wylęgarnia” od 2008 roku rozbudza zainteresowania filmowe dzieci i młodzieży z Jaworzna, a z roku na rok zwiększa swoje zasięgi. Konkurs stał się już szanowaną imprezą międzynarodową i wzbudza coraz większe zainteresowanie. Siłę „Wylęgarni” widać zresztą w ciągle powiększającej się liście kategorii konkursowych proponowanych uczestnikom. Pierwsza i druga edycja oferowała tylko kategorię filmu, później dołączyła kategoria scenariusza filmowego, plakatu, fotoreportażu, a od 2015 roku – piosenki i muzyki filmowej.

Finałowa gala

W piątek (8 kwietnia) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie odbyła się uroczysta gala finałowa, podczas której poznaliśmy laureatów II Międzynarodowego Międzyszkolnego Przeglądu Filmowego „Wylęgarnia”. W tej edycji udział wzięła młodzież z sześciu krajów – Polski, Rumunii, Serbii, Chorwacji, Hiszpanii oraz Ukrainy. W sumie nadesłano aż 112 prac konkursowych. – Efekt tych prac jest imponujący. Stanowi jakby rejestr rzeczywistości usnutych opowieściami kinematograficznymi, które mają w nas – odbiorcach – pobudzić wyobraźnię, zachęcić do refleksji i uruchomić emocje – mówiła Monika Rejdych, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie. Prace stały na bardzo wysokim poziomie, imponowały dojrzałością i oryginalnym spojrzeniem na sztukę filmową, dlatego też jury miało bardzo ciężki orzech do zgryzienia podczas wyboru zwycięzców.

Sama gala odbywająca się w gmachu jaworznickiej biblioteki była świetnie przygotowana przez organizatorów, którzy zadbali o wszelkie detale. Wręczenie nagród w poszczególnych kategoriach poprzedzone było krótkim komentarzem przedstawicieli jury. Całość była transmitowana na żywo w internecie, dzięki czemu uczestnicy zza granicy mogli śledzić jej przebieg na bieżąco. Podczas uroczystości Celina Stach reprezentująca Śląskie Kuratorium Oświaty odczytała list gratulacyjny od Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka. Minister pogratulował młodzieży talentu i zapału do tworzenia sztuki filmowej. Nagrody laureatom w imieniu Prezydenta Miasta Jaworzna Pawła Silberta wręczyła Sekretarz Miasta Ewa Sidełko – Paleczny. Gratulacje zwycięzcom złożyli również m.in. Celina Stach ze Śląskiego Kuratorium Oświaty, Katarzyna Florek naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu UM w Jaworznie, Magdalena Tomaszewska kierownik Referatu Kultury i Sportu w Wydziale Promocji, Kultury i Sportu oraz Bożena Perska z Instytucji Filmowej Silesia.

Ukraińskie akcenty

Gala miała także swoją piękną oprawę muzyczną. Nie mogło zresztą być inaczej – muzyka to bowiem bardzo ważny element sztuki filmowej. Całość otworzył walc z filmu Palace Hotel w wykonaniu Natalii Hodurek, Piotra Laski i Mateusza Szmigiela, którzy czuwali właśnie nad muzyczną stroną całego wydarzenia. Podczas wręczania nagród w kategorii muzycznej można było wysłuchać kilku ciekawych wykonań. Nie zabrakło też wzruszeń. Jeden z laureatów konkursu – Jakub Kwaśny, który jest uczniem Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie wykonał własną kompozycję „Lot” i zadedykował ją wszystkim dzieciom z Ukrainy. Co ciekawe wśród wyróżnionych w głównej kategorii znalazła się grupa filmowa właśnie zza naszej wschodniej granicy – Vladyslav Zolotarov, Oleksandr Kowal, Mychalo Chornyj, Czebyszew Zachar, Wiktoria Kuźmenko, Kolomyjec Swiatoslaw. Jej przedstawiciele pochodzący z miasta Browary w obwodzie Kijowskim ze względu na wojnę musieli opuścić swój kraj, ale zdołali dotrzeć do Jaworzna. Podczas wręczania nagród minutą ciszy uczczono ofiary wojny, a młodzi filmowcy z Ukrainy podziękowali nie tylko za nagrody, ale też za pomoc jaką otrzymują od Polaków. Jak sami mówili, nie spodziewali się, że film, który nakręcili o bezdomnych dzieciach z Ukrainy, nakręcony na kilka tygodni przez wybuchem wojny na Ukrainie, może dotyczyć ich wszystkich.

Podobnie jak w poprzednich latach nad konkursem czuwała pomysłodawczyni oraz koordynatorka „Wylęgarni” – Celina Waśko. Przegląd odbywał się pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Śląskiego Kuratora Oświaty i Prezydenta Miasta Jaworzna Pawła Silberta. Jego organizatorami byli Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie, III Liceum Ogólnokształcące im. Orła Białego w Jaworznie oraz Wydział Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Wyniki II Międzynarodowego Konkursu „Wylęgarnia”

  • PLAKAT:

Grupa wiekowa 13-15 lat

Wyróżnienia:

Dunia Lopez Silva, Maria Eduarda Rodriquez Berchor, Veronica Fernandez Casas z Hiszpanii

Grupa wiekowa 16-19 lat

Wyróżnienia:

Dominika Dębska, Wiktoria Bancerz i Daria Osys, Kornelia Szlachta, Zofia Szeląg

I miejsce: Weronika Kaniszewska,

II miejsce: Marcin Zachusa,

III miejsce: Natalia Różycka.

  • SCENARIUSZ FILMOWY

Grupa wiekowa 13-15 lat

Wyróżnienie – Maria Hendzel, Maria Błaszkiewicz i Jan Rzeźniczak.

Grupa wiekowa 16 – 19 lat

Wyróżnienie: Natalia Kiebała

  • MUZYKA FILMOWA

Grupa wiekowa 13-15 lat

Wyróżnienie: Sara Antiji Fernandez Nogejraz z Hiszpanii

I miejsce: Maria Hendzel,

II miejsce: Maria Hendzel i Maria Błaszkiewicz oraz Jakub Kwaśny,

III miejsce: Olga Galvonić i Mila Mladenović z Serbii.

Grupa wiekowa 16-19 lat

Wyróżnienie: Paulina Olejnik

II miejsce: Korina Kitanović z Chorwacji

  • FOTOREPORTAŻ FILMOWY

Grupa wiekowa 13 – 15 lat

I miejsce: Jędrzej Laskowski,

II miejsce: Edyta Pryskała oraz Sonia Moćko.

  • FILM

Grupa wiekowa 13-15 lat

Wyróżnienie: Aleksandra Kozłowska, Maria Hendzel, Maria Błaszkiewicz i Jan Rzeźniczak

I miejsce: Milica Dimitrijević, Petar Radosavliević, Milica Stojadinović, Dusan Milijić, Angelina Golubović z Serbii

Grupa wiekowa 16-19 lat

Wyróżnienie: Stanisław Lemke i Agata Wilkowska oraz grupa filmowa z Ukrainy: Vladyslav Zolotarov, Oleksandr Kowal, Mychalo Chornyj, Czebyszew Zachar, Wiktoria Kuźmenko, Kolomyjec Swiatoslaw.

I miejsce: Mateusz Rzepka

Dyplomy uznania za konkursowe prace w II Międzynarodowej „Wylęgarni” otrzymali również Piotr Kaźmierczak autor filmu „Dziura” i reprezentanci grupy „Żyrafy” z Gdyni.

Foto: UM Jaworzno

Najnowsze

To Top