Sport i rekreacja

Tłumy na ciężkowickim rajdzie

Za nami już siódma edycja Ciężkowickiego Rajdu Nordic Walking. Impreza po raz kolejny przyciągnęła prawdziwe tłumy miłośników spacerowania z kijami, którzy przemierzyli malowniczą trasę w Dolinie Żabnika.

Można chyba śmiało powiedzieć, że nordic walking to jedna z najpopularniejszych dyscyplin uprawianych rekreacyjnie przez mieszkańców Jaworzna. Miasto dysponuje wieloma trasami, które można przemierzać z kijami, a sam sport jest łatwo dostępny dla każdego – niezależnie od wieku i kondycji. Od kilku lat ciężkowicki rajd, organizowany z inicjatywy Stowarzyszenia Mieszkańcy dla Ciężkowic i radnego Mirosława Pieczary, regularnie wzbudza spore zainteresowanie i jest okazją do wspólnej zabawy i integracji jaworznian w różnym wieku. W sumie w tegorocznej imprezie udział wzięło około 200 osób, a listy uczestników zapełniły się praktycznie w dwa dni od uruchomienia zapisów. Jedynym zmartwieniem organizatorów mogła być pogoda, która w ostatnich tygodniach potrafi płatać figle, ale tym razem i ta okazała się łaskawa i sprzyjała leśnym spacerom.

Rajd ruszył w trasę w sobotnie przedpołudnie. Uczestnicy wcześniej musieli zarejestrować się w biurze zawodów, a na wszystkich czekała mała rozgrzewka na rozruszanie mięśni. Sama trasa liczyła sobie około 9 kilometrów i nie była bardzo wymagająca, a dodatkowo zapewniała świetne widoki – w Dolinie Żabnika i okolicznych lasach wyraźnie już wiosna daje o sobie znać.

Na starcie imprezy, zlokalizowanym na ul. Zdrojowej, stanęli także przedstawiciele lokalnych władz, którzy regularnie wspierają podobne inicjatywy. Wśród nich można było wypatrzeć m.in. prezydenta Pawła Silberta i jego zastępcę Łukasza Kolarczyka, wicemarszałka Dariusza Starzyckiego, a także radnych – Teresę Kondoszek, Macieja Stanka i Mirosława Pieczarę, który czuwał nad całym wydarzeniem.

Wśród uczestników byli zarówno najmłodsi jaworznianie, jak i seniorzy. Sporą grupą udział w rajdzie wzięły m.in. panie z działającego na terenie Osiedla Podwale w Pawilonie „Słoneczna” Klubu Senior+. Na imprezie nie zabrakło także jaworznickich policjantów, którzy skorzystali z okazji i promowali bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz w miejscu zamieszkania. Podczas rozmów z mieszkańcami rozdawali ulotki oraz odblaski, a policyjna maskotka Sznupek chętnie pozowała do licznych zdjęć.

Pokonanie 9-kilometrowej trasy najszybszej uczestniczce zajęło około 75 minut, ale każdy mógł dostosować tempo do własnych możliwości. Na mecie na wszystkich startujących czekały pamiątkowe medale. Specjalnymi pucharami uhonorowano także najstarszych uczestników – kobietę i mężczyznę oraz działające na terenie naszego miasta grupy nordic walking – „Nord Walkers Jaworzno” oraz „Dobra Naprzód”. Po zakończeniu rajdu odbył się jeszcze konkurs wiedzy o mieście i dyscyplinie, jaką jest nordic walking.

Tegoroczny rajd miał też swój aspekt charytatywny. Podczas imprezy odbywała się zbiórka na leczenie Maksa Tomali prowadzona przez jego rodziców i przyjaciół. Chłopiec, o którym już nieraz pisaliśmy na naszych łamach, przeszedł ostatnio kolejną poważną operację w Stanach Zjednoczonych i powoli dochodzi do siebie, ale wciąż jeszcze wymaga kolejnych zabiegów, które pomogą mu żyć bez bólu.

Warto jeszcze odnotować, że całe wydarzenie obok Stowarzyszenia Mieszkańcy dla Ciężkowic współorganizowały też Urząd Miejski w Jaworznie, Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie, Ochotnicza Straż Pożarna w Ciężkowicach, NSZZ Solidarność Tauron Wydobycie Sobieski oraz Klub Dziecięcy „Wesołe Robaczki”. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęli Prezydent Jaworzna Paweł Silbert oraz Wicemarszałek Województwa Śląskiego Dariusz Starzycki.

Galeria zdjęć: trasa / meta

Najnowsze

To Top