Z miasta

Energia słowa w bibliotece

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie rusza nowy projekt skierowany do wszystkich mieszkańców niezależnie od wieku. Energia słowa – bo pod takim hasłem działa cała inicjatywa – rusza już na początku maja.

Energia słowa to nowy projekt jaworznickiej biblioteki, którego celem jest promocja czytelnictwa, szczególnie z zakresu techniki, medycyny, przyrody i sportu. Proponowane aktywności bazują na publikacjach popularnonaukowych (książkowych, internetowych i czasopiśmienniczych) i oprócz sporej dawki wiedzy zapewniają twórczą atmosferę pełną nieoczekiwanych wyzwań. – Uczestnicy projektu zapoznają się z Jaworznickim Słownikiem Biograficznym, poznają tajniki projektowania gier planszowych i robienia fotografii artystyczno-reklamowych, spotkają się z zaproszonymi znanymi jaworznianami – mówią organizatorzy.

Cały projekt składał się będzie z trzech cykli. W ramach pierwszego z nich „Odkop słowo” przygotowane będą Makro Puzzle dla seniorów, na dzieci czekać będzie Biogramator, natomiast wszyscy zaproszeni są na spotkanie pod nazwą „Znamy się z miasta”. W ramach cyklu „Posadź słowo” organizatorzy przygotowali m.in. fotoplener Zielone Książki, a także grę sportowo-intelektualną „Siłka dla mózgu”. Z kolei w ramach cyklu „Odpal słowo” zaplanowano spotkanie „Elektryczna pogadanka przy silniku” i tajemniczo brzmiący projekt „Ale jazda!” przeznaczony dla dzieci i rodziców. Cały projekt zostanie podsumowany podczas uroczystego wernisażu oraz wykładu pod nazwą „Nowe media, nowy czytelnik”. Nasza gazeta objęła patronat medialny nad całym projektem.

Pierwsze zajęcia ruszają już na początku maja. Będą to Makro Puzzle, czyli kreatywne warsztaty dla seniorów. Uczestnicy na podstawie wydanego w zeszłym roku Jaworznickiego Słownika Biograficznego będą mieli możliwość, pod okiem artystki Angeliny Więckowskiej, stworzenia oryginalnego dokumentu w postaci wielkoformatowych puzzli. Przy tej okazji praktycznie zapoznają się z różnorodnymi technikami plastycznymi oraz z możliwością korzystania z publikacji na platformie cyfrowej. Zajęcia z Makro Puzzli odbywać się będą w bibliotece Głównej 4, 11 i 18 maja o 16.30. Zapisy na zajęcia prowadzone są w Czytelni Naukowej i Czasopism oraz pod nr tel. 32 751 91 92 wew. 2 223. Projekt Energia słowa dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Najnowsze

To Top