Z miasta

Ruszył nabór wniosków w ramach JBO 2023

Jaworznicki Budżet Obywatelski wkracza a kluczową fazę. Od 9 maja mieszkańcy mogą zgłaszać swoje propozycje zadań do realizacji w jubileuszowej dziesiątej edycji JBO.

Dokładnie 10 lat temu jesienią 2012 roku lokalny dziennikarz i społecznik Dawid Serafin zaproponował, by w Jaworznie oddać głos mieszkańcom i pozwolić im decydować o części wydatków budżetowych. – Wyobraźmy sobie taką sytuację. Mieszkańcy Jaworzna (lub poszczególnych dzielnic) spotykają się i dyskutują. O tym, co ich boli, czego brakuje w ich miejscach zamieszkania, co warto by było zmienić. Nie tylko dyskutują, ale przygotowują swoje projekty. W których piszą, że chcą nowe drogi, kort tenisowy czy plac zabaw dla dzieci. Potem w sposób demokratyczny decydują o tym, który projekt ma zostać zrealizowany, a radni bez słowa go przyjmują i realizują. Brzmi utopijnie? Nie! To idea budżetu obywatelskiego. Pomysłu, który realnie pozwala decydować o tym, na co mają zostać wydane pieniądze z miejskiego budżetu – pisał na łamach serwisu Jaworznianin.pl

Wówczas była to dość rewolucyjna teza, ale znalazła ona posłuch u władz Jaworzna i zaledwie kilka miesięcy później udało się zorganizować głosowanie w ramach pierwszej edycji Jaworznickiego Budżetu Obywatelskiego. Cały projekt spotkał się ze sporym zainteresowaniem ze strony mieszkańców i od tego czasu co roku organizowane są kolejne edycje JBO. Dzięki inicjatywie jaworznian jak dotychczas w ramach JBO udało się zrealizować 186 przedsięwzięć, były to m.in.: boiska sportowe, place zabaw, siłownie plenerowe, tereny rekreacyjne, infrastruktura drogowa, monitoring w osiedlach, mural, wydawnictwa albumowe, multimedia, festyny edukacyjne i rodzinne itp. Na zadania JBO przeznaczono już około 25 mln zł, a o tym jak rozdysponować te środki w pełni decydowali mieszkańcy.

Złóż swój wniosek!

Obecnie ruszyła już 10. edycja Jaworznickiego Budżetu Obywatelskiego. Od poniedziałku 9 maja mieszkańcy mogą składać swoje propozycje zadań do realizacji. Zgłaszane inicjatywy muszą mieć charakter ogólnomiejski oraz przedstawiać istotną wartość i użyteczność społeczną. Zadania inwestycyjne i infrastrukturalne mogą być realizowane jedynie na terenach gminnych z nieograniczonym dostępem. Jedna osoba może zgłosić wyłącznie jedno zadanie. W obrębie wniosku można wskazać jednego partnera projektu, przy czym partnerem można być tylko jeden raz. Jaworzniccy urzędnicy, podobnie jak w poprzednich latach, pomagają mieszkańcom w przygotowaniu poprawnych wniosków. W czwartek 19 maja zapraszają w godzinach od 9 do 16 na „Maraton pisania wniosków”. Podczas spotkania będzie można posłuchać pomysłów innych mieszkańców, a także uzyskać pomoc. Termin składania wniosków upływa 31 maja. Po formalnej i merytorycznej weryfikacji złożonych wniosków na przełomie lipca i sierpnie odbędzie się głosowanie, które przebiegać będzie zarówno w formie elektronicznej, jak i tradycyjnej. Zwycięskie projekty, które trafią do realizacji w 2023 roku, poznamy jesienią.

Miliony do rozdysponowania

W ramach 10. edycji Jaworznickiego Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy mają do rozdysponowania kwotę 3 400 000 złotych. Została ona podzielona na dwie pule. Pierwsza z nich w wysokości 2 milionów zł jest przeznaczona na zadania duże. Z tej kwoty 1 400 000 zł może być wykorzystane na zadania o wartości powyżej 600 000 zł, natomiast pozostałe 600 tysięcy na zadania o wartości między 200 a 600 tysięcy złotych. Z kolei pozostałe 1 400 000 zł przeznaczono na zadania mniejsze – wyceniane na mniej niż 200 000 zł. Z tej puli 400 tys. zł wydzielono na zadania do 80 tys. zł związane z modernizacją, doposażeniem i utrzymaniem istniejących obiektów JBO. Zadania nieinwestycyjne nie mogą przekroczyć kwoty 200 tys. zł. Taki podział środków gwarantuje, że do realizacji trafi co najmniej kilka projektów.

Budżet regionalny

Jaworznicki Budżet Obywatelski to nie jedyny sposób, w jaki mieszkańcy mogą decydować o przeznaczeniu publicznych środków. Od kilku lat organizowany jest też Marszałkowski Budżet Obywatelski, który pozwala realizować zadania na terenie całego województwa śląskiego. W ramach trwającej właśnie IV edycji MBO do rozdysponowania jest kwota 5 milionów złotych. Połowa tej kwoty jest przeznaczona na zadania z puli EKO, wspierające różne proekologiczne rozwiązania, natomiast druga połowa znalazła się w puli REGIO projekty dotyczące danych obszarów. Jaworzno po raz kolejny znalazło się w podregionie numer 7 razem z Dąbrową Górniczą, Sosnowcem, a także powiatami będzińskim i zawierciańskim. Na projekty w ramach tego podregionu przeznaczono w sumie 375 000 zł. Jeszcze tylko do 16 maja trwa nabór wniosków w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Po zakończeniu przyjmowania zgłoszeń wnioski zostaną zweryfikowane i poddane elektronicznemu głosowaniu, które odbędzie się między 24 sierpnia a 14 września. Każdy mieszkaniec będzie mógł zagłosować tylko jeden raz i przyznać maksymalnie 6 punktów. Wyniki głosowania zostaną ogłoszone do 30 września.

Najnowsze

To Top