Bezpieczeństwo

Wyłapują piratów drogowych

W ciągu 4 dni w Jaworznie za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym czterech kierujących straciło prawo jazdy. Rekordzistą okazał się 21-latek, który jechał z prędkością 141 km/h na obowiązującej „pięćdziesiątce” w terenie zabudowanym.

Policjanci z jaworznickiej drogówki codziennie zatrzymują kierowców, którzy lekceważą przepisy ruchu drogowego. Kontrolują prędkość pojazdów, ich stan techniczny oraz uprawnienia i trzeźwość kierowców. Wszystko po to, by zwiększyć bezpieczeństwo na naszych drogach. Od wtorku (31 maja 2022) prawo jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym straciło czterech kierujących. Rekordzistą okazał się 21-latek, który jechał z prędkością 141 km/h na obowiązującej „pięćdziesiątce” w terenie zabudowanym. Na mieszkańca Jaworzna nałożono mandat karny w kwocie 2500 złotych, pozostała trójka została ukarana mandatami po 1500 złotych. Nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych, w których giną ludzie. Dlatego też piraci drogowi, lekceważący obowiązujące przepisy, nie mogą liczyć na żadną taryfę ulgową.

Hol na podwójnym gazie

W minioną środę (1 czerwca) policjanci z Wydziału Kryminalnego zatrzymali do kontroli drogowej dwóch kierujących skuterami, który się holowali. Jak się okazało, holujący miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie a holowany niecałe pół promila. Mężczyźni teraz za swoje zachowanie odpowiedzą przed sądem.

W środę około godz. 22.30 policjanci z Wydziału Kryminalnego w trakcie pełnienia służby, zauważyli na ulicy Sobieskiego dwa skutery, które się holowały. Funkcjonariusze zaniepokojeni stylem jazdy kierowców i tym, że może potrzebują pomocy, zatrzymali te pojazdy do kontroli drogowej. W trakcie wykonywania czynności policjanci wyczuli zapach alkoholu od 19-letniego kierowcy pierwszego skutera. W związku z tym mężczyzna został poddany badaniu na stan trzeźwości, podczas którego okazało się, że miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze sprawdzili również stan trzeźwości kierowcy drugiego skutera. Badanie wykazało u 19-latka niecałe pół promila alkoholu w organizmie. Dodatkowo pierwszy skuter nie posiadał ważnego obowiązkowego ubezpieczenia. Z jazdę na podwójnym gazie 19-latkowie odpowiedzą teraz przed sądem. Pierwszemu grozi do dwóch lat pozbawienia wolności, natomiast drugiemu wysoka grzywna nie niższa niż 2500 zł.

Statystyki policyjnie rokrocznie pokazują, jak wielkim zagrożeniem dla wszystkich użytkowników ruchu są nietrzeźwi kierowcy. Alkohol zmniejsza szybkość reakcji, ogranicza pole widzenia, powoduje błędną ocenę odległości i szybkości a ponadto pogarsza koordynację ruchów i obniża koncentrację. Jazda po alkoholu nawet na krótkich dystansach czy bocznymi drogami nigdy nie jest bezpieczna. Wsiadając za kierownicę, po tym, jak wcześniej spożywaliśmy alkohol, ryzykujemy życie swoje, ale i innych uczestników ruchu drogowego.

Źródło: KMP w Jaworznie

Najnowsze

To Top