Biznes - inwestycje

Ruszają mediacje w sprawie elektrowni

Współpraca Taurona z Rafako dotycząca eksploatacji i funkcjonowania nowego bloku jaworznickiej elektrowni w ostatnich miesiącach jest wyjątkowo burzliwa. Oba podmioty zrobiły jednak krok, ku wyjaśnieniu wszelkich sporów. Nowe Jaworzno Grupa TAURON i Rafako podpisały właśnie umowę mediacyjną, na podstawie której zostanie złożony wniosek o przeprowadzenie mediacji przed Prokuratorią Generalną.

Blok o mocy 910 MW w Jaworznie budowany był przez kilka lat i zdecydowanie nie miał najszczęśliwszego startu. Od początku nękały go poważne awarie. Elektrownię uruchomiono jesienią 2020 roku, ale kilka miesięcy później, w czerwcu 2021 roku, został wyłączony z powodu usterek. W grudniu 2021 roku Rafako oraz NJGT podpisały ugodę, zawierającą harmonogram prac naprawczych bloku energetycznego w Jaworznie. Synchronizacja bloku z siecią, zgodnie z zapisami ugody, nastąpiła w kwietniu tego roku.

Mediacje dla nowego harmonogramu

Obecnie jeszcze do 30 października trwa okres przejściowy, wynikający z ugody zawartej między stronami w grudniu minionego roku. Mediacje przed Prokuratorią Generalną mają pozwolić na wypracowanie nowego harmonogramu zakończenia okresu przejściowego. – Postępowanie mediacyjne przy Prokuratorii Generalnej to sprawdzona i efektywna formuła dochodzenia do rozwiązania spornych kwestii pomiędzy NJGT a Rafako. Wobec problemów eksploatacyjnych, które pojawiły się na finalnym etapie inwestycji, wracamy do tej formuły. Celem negocjacji będzie wypracowanie optymalnego harmonogramu zakończenia okresu strojeń, testów i optymalizacji – wyjaśnia Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy Grupy TAURON. – Zaznaczamy, że blok w okresie przejściowym jest do dyspozycji PSE, o czym świadczą ostatnie miesiące, gdy wielokrotnie na wezwanie operatora pracował z pełną mocą. Blok w maju i czerwcu wygenerował ponad 650 tysięcy MWh, a w lipcu dołożył kolejne 250 tys. MWh – dodaje.

Spór o jakość węgla

Zanim doszło do podpisania umowy mediacyjnej, w mediach pojawiały się kolejne publikacje, w których Rafako miało ostrzegać przed możliwą awarią. Prawdziwą burzę wywołał materiał Onetu, który powoływał się na informacje płynące od raciborskiej spółki. Rzekomo węgiel, którym pali się w elektrowni, ma być fatalnej jakości, a zanieczyszczenia w postaci m.in. kamieni, stalowych prętów, śrub, gwoździ, żwiru czy gumowych opon mają grozić katastrofą. Według artykułu z powodu wykrycia zanieczyszczeń każdego dnia nawet 200 razy awaryjnie zatrzymywania jest taśma dostarczająca węgiel. Do całego materiału odniósł się Tauron, który wydał swoje oświadczenie i oskarżył Rafako o stosowanie szantażu biznesowego.

– Blok 910 MW został wyposażony przez Rafako w kompletny system detekcji i wychwytu zanieczyszczeń metalicznych (ferromagnetyków), celem zabezpieczania instalacji przed ewentualnymi uszkodzeniami i zakłóceniami w pracy jednostki. (…) Jego zadaniem jest wychwycenie zanieczyszczeń, które mogą powodować zakłócenia pracy instalacji. Węgiel w kopalniach poddawany jest procesowi oczyszczania, pomimo to, ze względu na bardzo duże ilości strumienia węgla, nie da się całkowicie wykluczyć przedostawania się niewielkiej ilości zanieczyszczeń w węglu dostarczanym do elektrowni – czytamy w oświadczeniu. Dodatkowo Tauron wyposażył układ podawania węgla w dodatkowe instalacje oczyszczania paliwa z zanieczyszczeń. Co ciekawe, standardowe działanie elektromagnesu wychwytującego elementy metalowe nie powoduje zatrzymania taśmociągów węglowych. Jedynie w przypadku, gdy elektromagnes – dostarczony przez Rafako – nie wychwyci zanieczyszczenia, następuje zatrzymanie taśmy w celu manualnego usunięcia tego zanieczyszczenia.

Tauron przekonuje też, że posiada węgiel do zasilania jaworznickiej elektrowni. – Aktualnie stan zapasów na składowisku węgla jest dwa razy większy, niż wynika to z obowiązku zapisanego w rozporządzeniu w sprawie zapasów paliw w przedsiębiorstwach energetycznych – informuje Grupa. Dla zabezpieczenia pracy bloku Tauron zakupił węgiel z Indonezji, który był odpowiednio przebadany pod kątem jego przydatności.

Najnowsze

To Top