Z miasta

Miliony na remont biblioteki

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie będzie jeszcze bardziej nowoczesna. Dzięki wsparciu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego główna siedziba jaworznickiej książnicy zostanie zmodernizowana.

Jaworznicka biblioteka w nowym budynku przy rynku działa już od 15 lat. Mimo upływu czasu wciąż jest jedną z najnowocześniejszych i najbardziej funkcjonalnych placówek z całym kraju. Przez lata biblioteka była jednak mocno eksploatowana i na pewno wymaga już pewnego odświeżenia, a także wprowadzenia nowych udogodnień dla czytelników.

Dofinansowanie na modernizację

W najbliższym czasie biblioteka przejdzie gruntowną modernizację. Stało się to możliwe dzięki sporemu dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Miejska Biblioteka Publiczna będzie realizowała projekt „Biblioteka innowacji – przyjazne miejsce blisko mieszkańców. Modernizacja Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie” o wartości 3,4 miliona złotych. Z tego 2 miliony pochodzą z ministerialnych środków, a pozostałe 1,4 miliona przekaże Gmina w ramach wkładu własnego. Całe przedsięwzięcie realizowane jest w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, Priorytet 2 „Infrastruktura Bibliotek 2021-2025”.

Dzięki udziałowi w projekcie znacząco wzrośnie dostępność obiektu i oferowanych usług m.in. dla osób niepełnosprawnych. Biblioteka w Jaworznie jest miejscem wielu wydarzeń kulturalnych i towarzyskich. Po modernizacji i wprowadzonych zmianach będziemy mogli zapewnić jaworznianom jeszcze większy komfort z korzystania z ofert: rozrywkowej, naukowej i bibliotecznej – podkreśla Monika Rejdych, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie.

Modernizacja jaworznickiej biblioteki to projekt kompleksowy obejmujący wiele aspektów. W planach jest odświeżenie sufitów, podłóg, posadzek schodów w podcieniach biblioteki, przestrzeni dla dzieci czy modernizacja oświetlenia. W placówce powstanie Zielona Czytelnia Letnia wraz ze strefą informacyjno-promocyjną, a także strefy dla seniorów i młodzieży. Bibliotekarze planują zakup nowoczesnych urządzeń multimedialnych, komputerów, zestawów informatycznych dla osób niewidomych, systemu nawigacji YourWay dla samodzielnego poruszania się osób niepełnosprawnych po działach bibliotecznych, hologramu, totemu i książkomatu. W placówce pojawi się też nowe wyposażenie w postaci kabin dźwiękoszczelnych do pracy cichej. Pracownia Digitalizacji zyska nowy skaner planetarny, a także serwery oraz komputery z oprogramowaniem.

Paweł Silbert, Prezydent Jaworzna:

Cieszę się, że nasze instytucje skutecznie pozyskują środki zewnętrzne na wartościowe projekty dla mieszkańców Jaworzna. Gmina wspiera te inicjatywy, dlatego też wkład własny z budżetu Gminy przeznaczony na ten cel wyniósł ponad 1,4 mln złotych. Gmach biblioteki został oddany do użytku w 2007 roku, przez ten czas Miejska Biblioteka Publiczna stała się miejscem – symbolem w Jaworznie. Zmieniło się otoczenie, ponieważ w 2013 roku po modernizacji oddany został Rynek. Te kilkanaście lat intensywnego wykorzystywania infrastruktury i zasobów biblioteki miało wpływ na znaczną eksploatację biblioteki. Za pozyskane i zabezpieczone przez Gminę środki, wnętrze budynku przejdzie niezbędne prace modernizacyjne, które i tak w nieodległej przyszłości musiałyby zostać wykonane. Teraz możemy je zrealizować dzięki m.in. pozyskanej dotacji.

Łukasz Kolarczyk, Zastępca Prezydenta Miasta:

Pozyskane środki, w wysokości ponad 3,4 mln złotych, przeznaczone zostaną nie tylko na modernizację wnętrz, ale również na zwiększenie dostępności dla różnych grup odbiorców, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych, w tak szybko rozwijającej się rzeczywistości i architektonicznych rozwiązaniach. Zakupione zostanie również wyposażenie oraz sprzęt informatyczny, zwiększone zostaną też przestrzenie dla dzieci oraz stworzone zostaną strefy dla młodzieży i seniorów tworzące „Zieloną Czytelnię Letnią”. Dzięki tym nakładom zapewnione zostanie bezpieczne i wygodne użytkowanie oraz uatrakcyjnienie oferty usług czytelniczych, informacyjnych, edukacyjnych i kulturalnych o nowe technologie i rozwiązania programowe.

Najnowsze

To Top