Z miasta

Leśna zaprawa – Biegiem do Lasu z Ciężkowianką

LKS Ciężkowianka Jaworzno w okresie od 6 do 13 sierpnia realizuje ciekawy projekt projekt „Leśna zaprawa – Biegiem do Lasu”, którego partnerem są Lasy Państwowe prowadzące zrównoważoną wielofunkcyjną gospodarkę leśną.

Projekt skierowany jest do dzieci i młodzieży – członków drużyn młodzieżowych stowarzyszenia – przy udziale rodziców i opiekunów. Celem jest zaktywizowanie ruchowe młodego pokolenia w otoczeniu pięknej leśnej przyrody na świeżym powietrzu w czasie wakacyjnej przerwy w rozgrywkach piłkarskich, połączone z edukacją leśną, uczącą szacunku do natury, troski o środowisko i odpowiedzialności za przyrodę leśną.

W jego ramach odbyły się już edukacyjne pogadanki. Strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej mówili o bezpieczeństwie przeciwpożarowym w lesie. Jak unikać zagrożeń w lesie instruowali policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie. Edukatorka zdrowotna Anna Grelowska zwróciła uwagę na konieczność zachowania ostrożności w kontakcie z dziką zwierzyną, która może przenosić wściekliznę oraz przestrzegała przed kleszczami, będącymi nosicielami boreliozy. Wspomniała też o korzyściach zdrowotnych wynikających z aktywnego korzystania z lasów. O wysokich walorach przyrodniczych i krajobrazowych jaworznickich lasów należących do Nadleśnictwa Chrzanów, zasiedlonych przez niezliczoną ilość zwierząt i roślin – w tym chronionych – ze swadą opowiadała biolożka Barbara Kołodziejczyk.

Instruktorzy sportu przygotowali dla młodych sportowców leśną przebieżkę – trening ogólnorozwojowy z wykorzystaniem leśnych traktów i ścieżek, kształtujący wytrzymałość i szybkość. Naturalne przeszkody w postaci powalonych drzew, niskich krzewów oraz polan przydadzą się w treningu koordynacji.

Akcja Posprzątaj las! ucząca najmłodszych odpowiedzialności i troski o nasze wspólne dobro- LAS, przeprowadzona zostanie przy wsparciu Działu Gospodarki Odpadami Miejskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych w Jaworznie oraz Grupy Wsparcia Taktycznego JAWOR.

Najnowsze

To Top